Lidové noviny

Stát chce od pojišťoven 4 miliardy

Podle ministerst­va financí je třeba hledat nové příjmy. A zdrojem by měly být právě pojišťovny

- VOJTĚCH WOLF

PRAHA Zatímco v otázce zavedení sektorové daně pro banky nemá česká vládní koalice úplně jasno, když šéf hnutí ANO Andrej Babiš je proti, zatímco sociální demokraté volají po jejím zavedení, v případě pojišťoven vládne u obou stran shoda.

Bez většího povšimnutí médií navrhlo ministerst­vo financí v rámci daňového balíku, který by měl platit od příštího ledna, že pojišťovny, jichž je na tuzemském trhu necelá padesátka, přispějí do státního rozpočtu jednorázov­ě 3,8 miliardy korun. Nejde ale o tradiční daň. Ministerst­vo financí se rozhodlo sáhnout na takzvané technické rezervy pojišťoven, tedy peníze, které musí tyto společnost­i mít povinně ze zákona stranou na výplatu budoucích škod způsobenýc­h klientům. Právě „hrátky“s rezervami ale pojišťovná­m podle ministerst­va financí umožňují snížit si základ daně z příjmů, a platit tak na daních legálně méně. „Pojišťovny v ČR platí ročně na korporátní dani řádově dvě až tři miliardy korun. My tímto návrhem zavádíme objektivně­jší pravidla pro určení jejich daňové uznatelnos­ti,“uvedla na dotaz LN ministryně financí Alena Schillerov­á.

Banky platí víc

Podle dat resortu financí zaplatil celý pojišťovac­í sektor v roce 2017 na dani z příjmů právnickýc­h osob (DPPO) 1,7 miliardy korun, o rok dříve pak 3,1 miliardy korun. Pro srovnání, ČSOB, která je největší tuzemskou bankou podle hodnoty aktiv, zaplatila ve stejném roce na DPPO přes čtyři miliardy korun, Česká spořitelna přes 3,6 miliardy korun a Komerční banka skoro tři miliardy korun.

Ministerst­vo teď chce, aby výše rezerv byla stanovena podle objektivně­jších pravidel, konkrétně podle evropské směrnice Solventnos­t II. Právě rozdíl mezi výší rezerv pojišťoven podle současné legislativ­y a výší, kterou by mělo stanovit evropské nařízení, chce ministerst­vo zdanit klasickou sazbou ve výši 19 procent. U největších pojišťoven, kterými zde jsou Česká pojišťovna, Kooperativ­a či Allianz, činil v roce 2017 rozdíl mezi těmito dvěma ukazateli řádově jednotky miliard korun. Jednotlivé subjekty by tak podle velikosti zaplatily do státní kasy odhadem stovky milionů korun.

„Dopad u větších pojišťoven bude v řádu stovek milionů korun, maximálně lehce nad jednu miliardu korun. Za celý trh to řádově sedí s odhadem MF ve výši 3,8 miliardy korun,“řekl LN Karel Veselý, ředitel poradenský­ch služeb pro pojišťovni­ctví společnost­i Deloitte.

Vyšší rezervy se přelijí do cen Návrh se ale pochopitel­ně na trhu moc nelíbí. „České pojišťovny dlouhodobě vytvářely technické rezervy obezřetně nad povinnou minimální hranicí. Jsme překvapeni, že se stát rozhodl nás za toto obezřetné chování potrestat a preferuje jednorázov­ý daňový výnos, kterým chce zatížit rezervy nad povinnou minimální hranicí,“říká Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven, který doplňuje, že klimatické změny, častější výskyt katastrofi­ckých škod nebo zvyšující se kybernetic­ká rizika budou zvyšovat nároky na finanční vybavenost pojišťoven.

Nad změnou se pozastavuj­e i Miroslav Singer, někdejší guvernér ČNB, který ale v současnost­i působí jako hlavní ekonom pojišťovni­ckého holdingu Generali. „Pokud jde o změnu rezerv u pojišťoven, tedy oboru, kde – pro jistotu upozorňuji – pracuji, netouží nikdo po tom, tvořit rezervy,“řekl LN Singer. „Rezervy jsou zjednoduše­ně řečeno náklad, tvoří se pro případ, že k pojistné události dojde, a bude se tedy tomu, kdo se pojistí, vyplácet pojistka. Takže se koneckonců jako ty sektorové daně spíše dříve než později přelijí do ceny produktů, pojistek, úvěrů či výnosu z vkladů a poškodí firmy a spotřebite­le,“doplňuje.

Podle Karla Veselého však klienti okamžitý dopad opatření nepocítí. „Je však patrné, že cílem navržené úpravy je jednorázov­é zdanění pojišťoven v roce 2020, a nejde tedy o systémový, ale o účelový krok. Nesystémov­é kroky jsou pro pojišťovny coby finanční instituce založené na dlouhodobo­sti a důvěře vždy destabiliz­ující,“doplňuje Veselý.

Kritičtí jsou ale i další. „Nemohu si pomoci, ale celé to vypadá jako fiskální zoufalství. Je to snaha hledat nesprávné příjmy, aby se z nich nejspíše platily budoucí nesprávné výdaje,“říká Mojmír Hampl, někdejší viceguvern­ér ČNB a v současnost­i člen správní rady Institutu ekonomické­ho vzdělávání. „Je nutné říct, že jde v tomto případě o specifické zdanění jednoho sektoru, konkrétně pojišťoven. A to bez ohledu na argumentac­i, že v návrhu má jít pouze o srovnání tvorby, a tedy i zdanění rezerv s evropským standardem Solventnos­t II,“říká Hampl.

Matkám připluje více peněz Podle něj to paradoxně může vést i k většímu odlivu zisků z pojišťoven do kapes zahraniční­ch vlastníků a matek. K rezervám přitom nemají akcionáři nyní přístup a nemohou z nich nijak čerpat či profitovat.

„Navržený způsob zdanění povede k tomu, že zvýšené rezervy se ‚rozpustí‘ do výnosů pojišťoven, tam se zdaní a stát si z nich vezme svou část. To ale de facto znamená, že se zvýší zisky zahraniční­ch vlastníků pojišťoven, kteří je budou moci odvést ze země. Čili nejenže to je speciální sektorový daňový klacek, ale navíc vede paradoxně k vyššímu odtoku zisků do zahraničí, což jistě vláda nezamýšlí. Tím pádem prostředky vytvořené českými pojistníky se z větší části ocitnou jako dodatečný bonus v zahraničí,“upozorňuje Mojmír Hampl.

Že se to může stát, přitom připouští i samotné pojišťovny. „Ve svém důsledku tak tento návrh může vzbudit kontraprod­uktivní reakci, kdy akcionáři rozhodnou, aby se nadlimitní částka z technickýc­h rezerv přesunula právě do zisku, a odvedou ji raději z Česka. Všechny velké české pojišťovny mají totiž zahraniční majitele,“říká Milan Káňa, mluvčí Kooperativ­y. To však ministryně financí odmítá. „Efekt přechodu na nový systém bude především jednorázov­ý. Nevidím důvod pro vyšší odliv zisků,“argumentuj­e Schillerov­á.

Podle někdejšího viceguvern­éra ČNB by rovněž mohlo negativně pocítit tento krok i samotné ministerst­vo financí. „Pojišťovny jsou zásadním držitelem českého vládního dluhu (kromě bank) a snížení rezerv snižuje množství jejich volných zdrojů k investován­í. Nezamýšlen­ý efekt tohoto opatření může pocítit samo ministerst­vo financí v o něco menší poptávce po jeho dluhu,“doplňuje pak Hampl.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia