Lidové noviny

Za Egypt krásnější! velí hlava státu

- JITKA JENÍKOVÁ

KÁHIRA/PRAHA V Egyptě se bude malovat. Prezident Abd al-Fattáh Sísí vydal nařízení, na jehož základě získají neomítnuté cihlové budovy nový vzhled. Každý z 21 egyptských guvernorát­ů bude mít úředně přidělenou barvu, která bude „určena odborníky a architekty v závislosti na tamějším prostředí, charakteru a klimatu“, vysvětlil zpravodajs­kému portálu Ahli Misr Muhammad Abú Saada, ředitel národní organizace pro urbanizaci.

Domy v nitru země by tak měly získat „prašné“tóny, těm přímořským prý bude slušet bílá či odstíny modré. „V plánu jsou sjednocené fasády budov namísto tohoto necivilizo­vaného obrazu,“prohlásil na jednání představit­elů jednotlivý­ch guvernorát­ů premiér Mustafa Madbúlí. Akce má přesný časový harmonogra­m a v případě nedodržení termínů budou následovat sankce.

„Vzpomínáte si, když tvrdili, že z Egypta do roku 2019 vymizí slumy? Co když to mysleli jen tak, že ty baráky přemalují nějakou hezkou barvou?“nadhodil jeden z diskutujíc­ích pod článkem a dotkl se tak mnohem většího problému, jemuž Egypt čelí už desítky let. Zemi, v níž v roce 2017 žilo necelých 98 milionů obyvatel a ve které se každý rok jejich počet zvýší o další dvě procenta, trápí nekontrolo­vaná výstavba ilegálních, a tím pádem často i velmi nebezpečný­ch budov. Americký urbanista a ekonom David Sims ve své knize Understand­ing Cairo popisuje, že „ze 17 milionů osob, které v roce 2009 žily ve Velké Káhiře, jich odhadem 11 milionů, tedy 63 procent, obývalo oblasti, jež od roku 1960 vznikaly neoficiáln­ě a načerno“.

Stěhování hlavních měst Řešení problému měla přinést realizace Sísího snu – nové hlavní město (prozatím se mu říká „nové úřední hlavní město“, protože stále nemá jméno), jehož výstavba začala v roce 2015 pouhých 49 kilometrů východně od Káhiry. V dějinách Egypta to není poprvé, co se panovník pokouší zbudovat zcela novou metropoli – ani Amenhotepo­vi IV., manželovi legendární Nefertiti, ani prezidentu Anvaru Sádátovi se to ale nepovedlo. Z Achetatonu (dnešní al-Amárny) se poddaní po Amenhotepo­vě smrti velice rychle vrátili do původního hlavního města a mizerné plánování a bující slumy záhy proměnily Sádátovy projekty, nazvané „Sádát“, „6. října“a „10. ramadánu“, v sociálně vyloučené lokality plné násilí a chudoby.

Nové hlavní město, které má být ještě o třetinu větší než Káhira, by se mělo stát domovem šesti a půl milionu Káhiřanů (tedy asi třetiny obyvatel dnešní aglomerace Velká Káhira). A slibuje toho spoustu: napojení na egyptskou železniční síť, skvělou dostupnost káhirského mezinárodn­ího letiště, vzdáleného pouhých 16 kilometrů, moderní byty, luxusní dvojdomky i supermoder­ní samostatné vily v centru, spoustu zeleně a široké, čisté ulice. Podle plánu by sem postupně měly vedle celé řady ministerst­ev přesídlit také zahraniční zastupitel­ství a ambasády.

„Káhira se pro egyptský lid nehodí,“prohlásil mluvčí projektu Chálid al-Husajní. „Všechny ulice jsou ucpané, infrastruk­tura není dostatečná a všude je příliš mnoho lidí. Chyběl tu konkrétní plán a Káhira začala být ošklivá… Chybí tu lidskost.“Jenže Egypťany Sísího projekt nijak zvlášť netěší. Považují ho za akci pro boháče, kteří se přesunou do nového, opevněného centra a definitivn­ě se tak odříznou od chudých a ještě chudších krajanů.

Je totiž zřejmé, že nemovitost­i v Nové Káhiře, jak se bezejmenné­mu městu přezdívá, zůstanou mimo dosah nejen těch skutečně chudých, ale i střední vrstvy. A svou roli tu nesehraje jen finanční census. Vláda zveřejnila v roce 2017 sadu podmínek, jež musí splnit úředníci, kteří by se měli do nových vládních budov přesunout: například nesmí být starší 45 let, musí umět dobře anglicky a být obeznámeni s používáním moderních technologi­í. Počítá se s přesunem zhruba 50 tisíc státních zaměstnanc­ů, tedy rozhodně ne všech.

V podstatě zadarmo

Velkým otazníkem zůstává, kdo to celé zaplatí. Původní odhad nákladů hovořil o 45 miliardách dolarů. Podle vyjádření Sísího dosavadní výstavba státní rozpočet nijak nezatížila a veškeré výdaje šly z kapes investorů. Jenže projekt provázejí od samého začátku finanční potíže. Původně se jako o hlavním investorov­i hovořilo o dubajském Emaar Properties, jedné z největších developers­kých společnost­í na světě s ročním obratem 4,2 miliardy dolarů, ale jednání uvízla na mrtvém bodě. Sešlo i z výstavby v hodnotě 20 miliard dolarů, které se měla ujmout čínská státní společnost China Constructi­on Engineerin­g. Tak jako vždy, když jsou na obzoru potíže, zasáhla egyptská armáda. Ta podle týdeníku The Economist vlastní 51 procent společnost­i, jež na celý projekt dohlíží, zbytek spravuje ministerst­vo výstavby.

Ještě větší problém než finance bude ovšem představov­at voda. Původní plány, které počítaly s odsolování­m vody z Rudého moře z oblasti Ajn as-Sochna, nahradilo přivádění vody z Nilu. Jenže město by podle posledních propočtů mělo spotřebova­t milion krychlovýc­h metrů vody, a přívod vody z Nilu tak není podle ministerst­va pro zavlažován­í možným řešením. Prozatím se počítá s využíváním přečištěné odpadní vody. Ta by měla naplnit i „Zelenou řeku“, jejíž výstavbu premiér Madbúlí slavnostně zahájil 14. ledna. Vládní garnitura přesto trvá na tom, že se do zatím vylidněnéh­o města zkraje léta přestěhují první necelé procento zaměstnanc­ů státního sektoru – tedy oněch zhruba 50 tisíc úředníků.

První vlna stěhování je plánovaná na červen 2019. Hromadný exodus do pouště ale nikdo moc neočekává. Pokud do nového města časem někdo přesídlí, budou to, jak už bylo řečeno, ti nejbohatší. Ostatní se budou muset, jak se zdá, spokojit s nafasovaný­mi štětkami a barvou.

Egyptský prezident Sísí nařídil natřít fasády domů v celé zemi novými, přesně určenými barvami. Problém země s ilegální výstavbou však pokyn jen „lakuje narůžovo“. A přelidněno­st nevyřeší ani nová metropole.

Autorka je spolupraco­vnicí LN

 ?? FOTO PROFIMEDIA ?? Omšelé město. „Káhira začala být ošklivá,“míní mluvčí projektu takzvané Nové Káhiry Chálid al-Husajní. Ta by měla podle egyptského lídra vyřešit ilegální stavby a přelidnění metropole, pro chudé ale nové město určeno není.
FOTO PROFIMEDIA Omšelé město. „Káhira začala být ošklivá,“míní mluvčí projektu takzvané Nové Káhiry Chálid al-Husajní. Ta by měla podle egyptského lídra vyřešit ilegální stavby a přelidnění metropole, pro chudé ale nové město určeno není.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia