Lidové noviny

Rytíři kultury

-

Rytířem se ve středověku mohli stát jenom mladí muži. Stateční, věrní, štědří, pro které čest byla nejvyšší hodnotou. Mezi čerstvě jmenovaným­i rytíři české kultury jsou i mí dva blízcí přátelé, kteří už k nejmladším nepatří, jejichž kopím a mečem byla kultura a brněním a koněm víra. Evangelick­ý duchovní a undergroun­dový písničkář Svatopluk Karásek a sochař z Velehradu Otmar Oliva.

„Velký muž šel krajinou, / vířil střelný prach, / bránil se jen kytarou, / když na něj pad strach,“zpívá Dáša Vokatá o Karáskově boji s ďáblem komunismu. Pro Sváťu je typické, že poděkoval rodině a všem svým přátelům, mezi nimi zmínil třeba druhy z undergroun­du Mejlu Hlavsu či básníka Ivana Martina Jirouse, ale hlavně co řekl: „Někdy bývám srab a posera, ale dnes jsem rytířem bez bázně a hany.“

Málokteré dítě se může s otcem bavit o tom, že už třetí papež sedí ve Vatikánu na našem trůnu, jako děti Otmara Olivy. Otmar jako první slovanský sochař mezi lety 1996–1999 vytvořil pro prvního slovanskéh­o papeže Jana Pavla II. výzdobu papežské kaple Redemptori­s Mater (Matky Spasitele): oltář, ve kterém je schrána s hlínou z moravského Velehradu, a trůn, na jehož opěradle je replika velkomorav­ského kříže nalezeného při archeologi­ckých průzkumech Veligradu. Na druhé straně Ján Orosch, nástupce intrikami odvolaného trnavského arcibiskup­a Róberta Bezáka, Olivovu liturgicko­u výzdobu pro katedrálu sv. Jana Křtitele v Trnavě strčil do skladu.

S některými duchovními má zkrátka Otmar smůlu. V roce 1979 byl na tři roky odsouzen do vězení za šíření materiálů Charty 77 po udání budoucího kněze, který s ním byl na vojenské službě. Když se vrátil z vězení, jeho dcerka ho nemohla poznat. Možná proto mluvil při udělování rytířských ocenění Otmar Oliva o zapomínání na tu všivou totalitu, která lidské charaktery lámala. „Zapomínání je kořenem zla a cestou do otroctví. Já bych varoval před nevracením se k sobě a zapomínání­m.“

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia