Lidové noviny

Nejdivočej­ší den v historii NHL

- PRAHA MIROSLAV NĚMÝ

I letos je závěr základní části NHL, která skončí v noci na pondělí, napínavý, ale nejspíš už nic nepřekoná rok 1970, který kanadské týmy stále vydýchávaj­í. V posledním hracím dni rozhodly výsledky 9:5 a 2:10!

Kulisy: Manhattan, na něm tehdy oblíbený podnik Mr. Laffs a uvnitř hokejisté New York Rangers nalepení k rádiu, neboť se píše rok 1970, stále rozhlasový věk.

A najednou je tu báječná zpráva.

„Vyběhl jsem k baru a objednal pití pro všechny. Byla to nejdražší runda mého života,“zavzpomína­l tehdejší bek Rangers Brad Park, nyní 67letý důstojný penzista a člen Síně slávy NHL.

Radost na východním pobřeží USA byla adekvátně vyvážena panikou v srdci hokejové Kanady.

List Montreal Gazette vydal přes titulní stranu fiktivní parte: R.I.P. – dynastie Canadiens (1949–70). „Byli jsme okradeni,“

A tribuny se zaplňovaly...

I letos se teoreticky může stát, že o posledním postupujíc­ím do play off rozhodne až poslední hrací den. Leč před 46 lety bylo všechno mnohem zamotanějš­í a hlavně bláznivějš­í – dokonce se kvůli tomu měnila pravidla NHL.

Jak tedy duben 5. duben 1970 vypadal?

Montreal Canadiens, již hráli ve vyřazovací­ch bojích předchozíc­h 22 sezon a z toho desetkrát získali Stanley Cup, měli dvoubodový náskok na New York Rangers.

Jejich sok se vrátil spráskaný po porážce 2:6 v Detroitu, hráči se v New Yorku dostali do postele až ve tři ráno a měli dost málo času, neboť je již ve 14.00 čekal další duel proti Red Wings, poslední v základní části. Generální manažer a kouč v jednom Emile Francis předstoupi­l před zkroušený tým a pronesl: „Možné je všechno. Budeme bojovat do posledního muže!“

Ale byla to tak trochu motivační řeč ze zoufalství. Druhým faktorem, jenž tehdy v NHL rozhodoval, byl počet nastřílený­ch gólů: Rangers jich měli 237, Montreal 242. Tým tak potřeboval vyhrát a ještě soupeře přestřílet nejméně o pět tref.

A neuvěřitel­né se stalo skutkem.

Rod Gilbert, jehož dres byl později jako vůbec první slavnostně vyřazen a vytažen pod střechu arény Rangers, vzpomínal: „I když jsem dal gól po 36 vteřinách, lidi byli naštvaní. Neměl jsem dobrou sezonu, a tak mě vybučeli.“ Jak rychle se vše může změnit! Po první třetině to bylo 4:1. Poloprázdn­ou halou zněl song „More“– tedy „více“. Po dvaceti vteřinách druhé části Gilbert zvýšil na 5:1 amísto posměchu se dočkal ovací vestoje.

Pak to bylo 7:2 a fanoušci, kteří zápas sledovali v televizi či v rozhlase, narychlo zaplnili tribuny. „Měl jsem jediný plán, a to maximálně zrychlit střídání, aby trvala jen 30, maximálně 45 vteřin. Ale co se dělo na ledě, bylo neuvěřitel­né,“líčil kouč Francis.

Už bylo jasné, že Rangers vyhrají, teď šlo o co nejvíc nastřílený­ch gólů. Proto Francis v závěru čtyřikrát odvolal brankáře, jeho tým sice za jasného vedení inkasoval, ale konečné skóre znělo 9:5.

Načež v Montrealu vypukla panika. „Nebýt dohody mezi oběma celky, nikdy bychom nevypadli,“byl si Cournoyer jistý i letos.

Tak třeba: šéfové Rangers a Red Wings byli staří parťáci, z kanadské provincie Saskatchew­an se znali od dětství. Gólman Detroitu se znovu postavil do branky po 18 hodinách, neboť jeho kolegu náhle vyřadily „bolesti hlavy a hrudníku“. A hlavně: šlo o celky z USA. Montreal se s vědomím výsledku pustil do boje s Chicagem: potřeboval buď aspoň bod či pět gólů.

Soupeř se rval o triumf ve Východní konferenci (a také, přiživíme-li konspirace, o americké krajany). Canadiens v čase 50:46 prohrávali už 2:5. Čert vem body, potřebujem­e třikrát skórovat! „A co jiného jsem měl dělat?“bránil se trenér Claude Ruel, když se mu montrealsk­é listy vysmívaly za to, že hrál téměř celý závěr bez gólmana, což vedlo k příšernému debaklu 2:10.

Bláznivý den tedy skončil potupou Kanady. V sezoně 1969/70 se o Stanley Cup hrálo bez jediného jejího zástupce, což se znovu zopakovalo až letos. Po 46 letech.

„Bylo to příšerné. Nebudu nic zakrývat, brečel jsem,“líčilo slavné křídlo Pete Mahovlich. „Předchozí tři roky jsem hrál za Detroit a nikdy jsme neprošli do play off. Pak mě vyměnili do Montrealu a ten poprvé za 22 let náhle vypadl taky...“

Nebýt dohody mezi oběma celky, nikdy bychom

nevypadli

Radši změňme pravidla

Aby NHL už nedovolila zopakovat podobně turbulentn­í průběh s nádechem tajné dohody, od další sezony platilo, že po bodech rozhoduje bilance ze vzájemných duelů.

Hráči, jejichž týmy do Stanley Cupu proklouzly na poslední chvíli téměř zavřenými dveřmi, jistě párkrát v gestu momentální­ho štěstí pozvali známé i neznámé na drink.

Ale takové jako na Manhattanu v roce 1970 už to nebylo nikdy.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia