Dnes Prague Edition

Vize města je pod palbou

Tvůrci nového územního plánu čelí výtkám z radnice. Kvůli parkům a vzniku nových čtvrtí

- Benedikt Lederer redaktor MF DNES

PRAHA Představa městských architektů o vývoji metropole v následujíc­ích desetiletí­ch čelí mnoha výtkám.

Nejhlasitě­jším kritikem návrhu Metropolit­ního plánu, který popisuje možný rozvoj Prahy v budoucnu, je nezisková organizace Arnika. Podle ní dokument umožňuje zastavět všechny parky a jiné zelené plochy. Takové tvrzení odmítá Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR), který za podobou nového územního plánu stojí.

Městští plánovači dokonce zvažují, že na Arniku podají žalobu, pravděpodo­bně za šíření poplašné zprávy. Že je výklad spolku silným tvrzením, říká i náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (Trojkoalic­e/Zelení). Sama má však proti podobě dokumentu výhrady. A jedna z nich míří právě k budoucnost­i zelených ploch v metropoli.

Jde totiž o to, že návrh nového územní plánu rozdělil Prahu na dvě části. Na zastavitel­nou a nezastavit­elnou. Nezastavit­elné lokality jsou hlavně na periferii Prahy, zatímco město samotné dokument zamýšlí zahustit další zástavbou. A poznámku „zastavitel­né“lze nalézt i u zelených ploch.

Pře o ochranu zelených ploch

Neznamená to však podle Kolínské i podle IPR, že v Letenských sadech či na Štvanici budou moci vyrůst bytové domy či továrny. V území se počítá nanejvýš s výstavbou stánků s občerstven­ím. Přesto zanesení parků do kategorie zastavitel­né je podle náměstkyně primátorky problemati­cké.

„Metropolit­ní plán snižuje míru ochrany zelených ploch. Pokud soukromý vlastník bude mít pozemek, který plán popisuje jako zeleň, ale zároveň ho dává do režimu zastavitel­ného území, tak může majitel chodit a říkat: ‚Je to zastavitel­ná lokalita, já tam chci stavět, tak mi to změňte na stavební pozemek.‘ Žadatel bude mít tak méně práce si prosadit škrtnutí zeleně,“míní Kolínská. Zároveň dodává, že při tvorbě dalšího územního plánu hrozí, že jeho tvůrci se rozhodnou, že umožní zelené lokality ještě více zastavět.

S tím však nesouhlasí plánovači rozvoje. „Je to spekulace. Zelené plochy v zastavitel­né a nezastavit­elné lokalitě jsou úplně stejně nezastavit­elné jen s tou výjimkou, že v té první lze vybudovat malé stavby, jako jsou kiosky,“říká mluvčí IPR Marek Vácha.

Nejde však o jedinou výtku, kterou má náměstkyně pro územní rozvoj vůči návrhu Metropolit­ního plánu. Problemati­cké je podle ní i řešení zástavby brownfield­ů – velkých území, která už desítky let leží ladem. Na bývalých industriál­ních plochách by mohly vzniknout tisíce bytů.

Kolínská kritizuje to, že se IPR v rámci Metropolit­ního plánu vzdává možnosti vypracovat na podobu jednotlivý­ch rozvojovýc­h lokalit takzvanou územní studii. Ta by přesně navrhla, jak by daná lokalita vypadala. Kde by byl kupříkladu park, jak by byly rozmístěny domy.

Většinu z toho by si měli mezi sebou rozhodnout vlastníci pozemků. „Rozhodnutí o tom, kudy přesně povedou ulice, kde bude škola či park, se v tomto případě odsouvá do procesu, do něhož nemůže veřejnost téměř mluvit, stejně tak město, které v území nevlastní pozemky,“líčí Kolínská.

Samotný IPR přiznává, že s vypracován­ím územních studií pro jednotlivé brownfield­y nepočítá. Důvodem je snaha zástavbu brownfield­ů urychlit. Na těchto územích totiž nyní platí zákaz stavět, dokud jejich podobu neurčí územní studie. Na tu však řada lokalit čeká už přes dvacet let. „Kvůli tomu se tam nestaví, plochy zůstávají ladem, což je problém. Proto jsme pro rozvoj těchto ploch podmínku územní studie vypustili. Jejich podobu však můžeme navrhnout v druhé vrstvě Metropolit­ního plánu, pokud nám tento úkol zadají magistrátn­í zastupitel­é,“popisuje Vácha. V rámci druhé vrstvy by mělo město více možností, jak ovlivnit budoucí podobu čtvrtí, které by měly na brownfield­ech vzniknout.

Je však také možné, že zastupitel­é její vypracován­í IPR nezadají. Potom podoba jednotlivý­ch lokalit vzejde z domluvy vlastníků tamních pozemků. Metropolit­ní plán jim dává několik podmínek, aby neměli investoři zcela volnou ruku.

Kupříkladu je pro některá území zaneseno pravidlo, aby investoři vybudovali kromě domů na určité části lokality i park nebo školu. Zároveň je v plánu znázorněno, kudy by mohly vést některé ulice, aby se brownfield vhodně napojil na již existující zástavbu. Bez dodržení těchto podmínek město investorům nepovolí výstavbu.

Červen dá prostor se vyjádřit

Plánovači z IPR doufají v to, že investoři v jednotlivý­ch lokalitách spolu budou spolupraco­vat, a místo toho, aby vzniklo třeba pět malých parků, udělají společně jeden větší. Do spolupráce však nemůže být nikdo tlačen.

„Situace nemá ideální řešení. Snažili jsme se přemýšlet o všech problémech a najít řešení, jak jim předejít, ale jsou tam i možné špatné scénáře. Ale ty jsou vždycky,“uvádí mluvčí IPR.

K podobě Metropolit­ního plánu však budou moci lidé podávat od 27. června po 30 dní připomínky. U brownfield­ů mohou případně navrhnout, kde by bylo vhodné vybudovat školu. Podněty IPR očekává také ke svému návrhu zastavět některá volná místa v centru.

Jde mimo jiné o plochu u hotelu InterConti­nental v Pařížské ulici, která se má nově jmenovat náměstí Miloše Formana. Vůči záměru už vznikla petice, kterou podepsaly necelé dva tisíce lidí. Plán počítá i se zástavbou zatáčky nad Klárovem u Jeleního příkopu či parčíku u Štefánikov­a mostu, kde dříve navrhovala Praha 1 vystavět budovu zvanou Zlaté vejce. Zástavba by mohla potkat i plochu u Tyršova domu, která nyní slouží jako parkoviště. Na ní by mohl stát třípatrový dům.

„Jsou to místa k diskusi. Podle nás jejich současná podoba neodpovídá hodnotě lokality, v níž jsou. Jde o místa, která představuj­í šanci na zajímavou budovu,“říká Vácha.

 ?? Foto: Petr Topič, MAFRA ?? A co dál? Metropolit­ní plán má městu nabídnout návrh rozvoje do budoucna. Snímek pořídil fotograf ze vzducholod­i, která létala o uplynulém víkendu nad Prahou.
Foto: Petr Topič, MAFRA A co dál? Metropolit­ní plán má městu nabídnout návrh rozvoje do budoucna. Snímek pořídil fotograf ze vzducholod­i, která létala o uplynulém víkendu nad Prahou.
 ?? Foto: IPR ?? Sporná zelená Zatímco tmavě zelené lokality jsou v Metropolit­ním plánu vedeny jako nezastavit­elné, světle zelené jsou v kategorii zastavitel­né. Tvůrci plánu však říkají, že parkům v obou kategoriíc­h nehrozí zástavba, jen jsou součástí lokality, která...
Foto: IPR Sporná zelená Zatímco tmavě zelené lokality jsou v Metropolit­ním plánu vedeny jako nezastavit­elné, světle zelené jsou v kategorii zastavitel­né. Tvůrci plánu však říkají, že parkům v obou kategoriíc­h nehrozí zástavba, jen jsou součástí lokality, která...
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia