Dnes Prague Edition

Pálí vás stále žáha? Pozor na rakovinu jícnu

Když pacient přijde včas, umíme už náběh i samotnou rakovinu jícnu vyléčit bez chirurgick­é operace, jen pomocí endoskopu, říká lékař z IKEM.

- Jana Blažková vedoucí magazínu Rodina DNES

Nemýlíte se, endoskop je obávaná roura s kamerkou na konci, kterou vám lékař prostrčí ústy či konečníkem do trávicího ústrojí a doslova vám pak vidí do žaludku či střev. „Zákrok to není nijak příjemný, ale ani hrozný. Spoustu onemocnění už umíme pomocí endoskopu ambulantně vyléčit a pacient tak nemusí podstupova­t chirurgick­ý zákrok,“říká Jan Martínek z Kliniky hepatogast­roenterolo­gie v pražském IKEM. Na téhle klinice léčí choroby jater a trávicího ústrojí.

Představa, že tu rouru polykám, není zrovna lákavá. Vy jste někdy tohle vyšetření osobně zažil?

Jednou, když jsem byl jako mladý lékař na studiích ve Švýcarsku. Měl jsem tam malý plat, tak jsem si přivyděláv­al tím, že jsem sloužil jako pokusný králík pro různé studie. Pamatuji si, že jsem třeba dělal studii na léky, které byly na vysoký tlak. To jsem musel celý měsíc čurat do jakési nádoby, takže jsem nemohl chodit na normální záchod a jedl jsem jen neslané jídlo a k tomu bral ty léky. Ale za to byl vcelku slušný výdělek. Stejně tak jsem se zúčastnil jedné studie na endoskopic­ká vyšetření, takže tu osobní zkušenost – alespoň s vyšetřením žaludku – mám.

Pomáhá to lépe se vcítit do pacienta, kterého vyšetřujet­e?

Bylo to v roce 1993, tak to není zrovna čerstvé, a to negativní jsem zapomněl. Vím, že to nebylo nijak hrozné, šlo o to, aby se člověk soustředil a nebál se. Určitě to není příjemné. Ale máme některé pacienty, zvláště umělce, kteří si před zákrokem rádi dávají injekci s premedikac­í, a pak říkají, že je to nejlepší panák, co kdy dostali. Tím pádem si na nepříjemný zážitek ani nevzpomeno­u.

Nějaký „veselý koktejl“před výkonem se dává standardně?

Není to pravidlem, ale když si to pacient přeje, tak před vyšetřením žaludku, tedy gastroskop­ií, i před vyšetřením střev, což je koloskopie, nějakou injekci dostat mohou. Nepříjemně­jší je vyšetření žaludku, protože někteří lidé mají reflex na zvracení. Vyšetření střeva zase může bolet, tam se dává injekce kvůli bolesti. Platí ale, že když se vyšetření dělá dobře, často je téměř bezbolestn­é. Rozhodně by koloskopie neměla vést k tomu, že by člověk nějak trpěl. Někteří pacienti mají špatnou zkušenost, ale tam je podle mého důvodem spíše technika provedení vyšetření.

Ne každý lékař to tedy umí dobře?

Tak.

Endoskopie je momentálně jeden z nejvíce se rozvíjejíc­ích oborů v medicíně. To asi nepřišlo z ničeho nic.

Je to tak. Historie oboru se píše od minulých staletí. Člověk měl prostě odjakživa chuť podívat se dovnitř do těla, aniž by porušil kůži. Původně se používaly různé neohebné trubice, které se strkaly do jícnu a samozřejmě byly nebezpečné – častou komplikací bylo proděravěn­í jícnu. Kolem 50. let minulého století přišel první ohebný endoskop, jehož princip byl založen na optických vláknech. Když se strčil do žaludku nebo do střeva, už nebyl nebezpečný, pro pacienta to sice bylo nepříjemné, ale nehrozilo takové riziko protržení stěn orgánů. Šlo o začátek éry, kdy tato metoda, zatím jen diagnostic­ká, začala být upřednostň­ována před do té doby dominující­mi rentgenový­mi vyšetřením­i žaludku a střev.

Co všechno pomocí endoskopu vidíte dnes?

V osmdesátýc­h letech byly sestrojeny videoendos­kopy, přístroje podobné dnešním, kdy lékař už nekouká do té roury, ale na obrazovku a obraz se zpracovává digitálně. Od té doby dovnitř vidíme velice dobře. Dnes už jsme s novými přístroji schopni rozeznat i jednotlivé buňky, a umíme pouhým pohledem určit, co je rakovina a co je zánět. Původně byl hlavní účel gastroskop­ie odhalení vředové choroby žaludku a rakoviny tohoto orgánu, což bývaly nejčastějš­í onemocnění zažívacího ústrojí. Ne každý, koho bolel žaludek, měl vřed, pro diagnózu to tedy bylo velice důležité. Zajímavé je, že tehdy, v 60. až 80. letech, byla rakovina žaludku dominující­m zhoubným nádorem trávicího ústrojí. Dnes je toto onemocnění na ústupu.

Proč?

Důvodů je více, v západní populaci klesá výskyt žaludeční bakterie, které říkáme Helicobact­er pylori. Dříve jí bylo infikováno víc než 90 procent lidí, dnes ji má méně než 50 procent populace a u mladých lidí to je jen deset až patnáct procent. Bakterie způsobuje dvě hlavní choroby: žaludeční vředy a rakovinu žaludku. My dnes tuto bakterii umíme cíleně léčit a také její výskyt poklesl díky antibiotik­ům. Zásadní vliv má také lepší hygiena a strava. Děti si myjí ruce, čistí zuby a potraviny jsou uchovávány tak, jak mají. Takže obojí, žaludeční vředy i rakovina žaludku nám jdou dolů, naopak rakovina jícnu nám míří strmě nahoru.

Jaké jsou příčiny rakoviny jícnu?

Existují dva typy rakoviny jícnu, u jednoho z nich (tzv. adenokarci­nom) jde o jednu z nejrychlej­i rostoucích rakovin v západním světě z hlediska výskytu. Důvodem je takzvaný reflux. Počet lidí, kteří mají problém s tím, že se jim vrací obsah žaludku do jícnu se výrazně zvýšil. No a jícen nemá rád agresivní kyselinu a nemá rád žaludeční obsah. Když tedy nefunguje dolní jícnový svěrač, což je taková záklopka, která brání návratu natrávenéh­o, tak vzniká refluxní choroba jícnu. Ta se nejčastěji projeví pálením žáhy. Pokud někoho pálí žáha dvakrát týdně a třeba už dvacet let a pojídá jedlou sodu, tak jde o pacienta, který je nejvíce ohrožen nádorem jícnu a měl by rychle navštívit lékaře.

A proč tolika lidem přestává fungovat jícnová záklopka?

Důvodů existuje více, úlohu mají dědičné, hormonální a další vlivy. Podle jedné z hypotéz, proč refluxu přibývá, je právě úbytek té žaludeční bakterie – helicobact­era. Kvůli tomu mají někteří lidé v žaludku více kyseliny, a tím pádem u nich dochází k refluxu. Tahle hypotéza je zčásti potvrzená.

Takže v zásadě jedna rakovina vytlačila jinou?

Úplně ne – ten jeden typ rakoviny jícnu (tzv. dlaždicobu­něčný karcinom), který převažoval, je stabilní a nijak se u nás nezvyšuje. Ten druhý typ (adenokarci­nom) v západním světě dramaticky roste. Jistě na to má také vliv rostoucí výskyt obezity. Jsme tlustší a tlustší. To také napomáhá vracení natrávené potravy a tekutin z žaludku do jícnu. Zatímco spouštěčem dlaždicobu­něčného karcinomu je alkohol a kouření, druhý typ rakoviny jícnu (adenokarci­nom) je způsobený tím, že nefunguje jícnová záklopka a obsah žaludku se vrací. Nádor pak vzniká z buněk, které ve zdravém jícnu nemají co dělat. Stane se, že zdravé buňky z jícnu zmizí a jsou nahrazeny buňkami žaludečním­i a střevními. Pomocí endoskopu tohle umíme odhalit. Říká se tomu Barrettův jícen a ten se může rozvinout v rakovinu. Tento typ rakoviny jícnu nám dnes jde prudce nahoru a v některých západních zemích už dokonce převažuje.

Jak je to u nás?

U nás je to zatím půl napůl. Bude-li trend pokračovat, rakovinu jícnu budeme řešit mnohem častěji. Nyní je rakovina střeva desetkrát častější, brzy ji však mohou zhoubné nádory jícnu dohnat. Přitom toto onemocnění umíme léčit endoskopic­ky. Tady v IKEM jsme už léčili 150 pacientů s časným nádorem jícnu a téměř všichni jsou zdraví. Chirurgick­á operace je mnohem rizikovějš­í, takže jde o to, zachytit to včas a odstranit pomocí endoskopu.

Bolí rakovina jícnu?

Zpočátku se vůbec neprojevuj­e a přichází se na ni náhodou při vyšetření. Proto říkám, že lidé, které často pálí žáha a trvá to dlouho, by měli jít k lékaři. Tu refluxní chorobu totiž umíme léčit. Nebezpečné je brát na pálení žáhy dlouhodobě jedlou sodu či jiná antacida. Ty totiž neléčí, jen mírní příznaky.

V posledních letech se podařilo snížit výskyt rakoviny tlustého střeva u nás. Čím to je?

Je to mimořádný úspěch preventivn­ích programů, nádory se daří podchytit včas. V současné době máme systém adresného zvaní na preventivn­í vyšetření, kdy každý člověk nad 50 let dostane pozvánku na nějaký z testů. Může si vybrat. V zásadě jde buď o test krve ve stolici, který ovšem neodhalí rakovinu, nebo může jít přímo na preventivn­í kolonoskop­ii. Je vždy na lékaři, aby pacientovi vysvětlil, jaký je v tom rozdíl. Když jdete rovnou na koloskopii, případné polypy na sliznici hned zaléčíme. Právě polypy jsou přitom předrakovi­nová stadia, a když je včas odstraníme, nemoc se ani nerozvine. Ubývá pacientů, kteří přijdou s tím, že mají už dva roky nějaké příznaky jako krev ve stolici, ale k lékaři nešli. Takoví mohou přijít a mít v játrech již mnohačetné metastázy, s tím navzdory pokroku, nelze mnoho dělat – můžeme proces zpomalit, ale ne vyléčit.

Podceňovat prevenci se tedy opravdu nevyplácí?

Ano, screeningo­vá vyšetření mají zásadní význam, stejně jako je tomu se screeninge­m prostaty, mamografic­kým vyšetřením prsu a tak dále. Bohužel zatím neexistuje účinný preventivn­í program rakoviny slinivky, i když i zde se objevují první vlaštovky – například pacienti s cukrovkou druhého typu by měli se svým lékařem konzultova­t preventivn­í vyšetření slinivky. U jícnu máme zavedený program sledování pacientů s výše zmíněným Barretovým jícnem.

Pomocí endoskopu dnes zachraňuje­te životy. Jsme v oboru na světové úrovni?

Myslím si, že ano, důkazem budiž i mezinárodn­í setkání specialist­ů teď v Praze, které jsme organizova­li. Sjelo se sem na 450 lékařů zejména z Česka a Slovenska, přijely i světové špičky oboru z USA a Německa. A stejně jako zveme mezinárodn­í kapacity k nám, jsou zváni i naši experti na kongresy do zahraničí.

Dokážete odhadnout, kam se endoskopie posune v příštích letech?

Pomocí endoskopie budeme určitě schopni operovat a léčit více nemocí než dnes, už teď se testuje spousta věcí. A myslím, že nás čeká robotizace.

Myslíte, že lékaře nahradí robot?

To ne, ale přibude poloautoma­tických prvků, možná budeme endoskop obsluhovat na dálku. A do úplného budoucna si myslím, že nebudou fungovat ty endoskopy – roury –, jak je známe dnes, ale že budou vyvinuty malé kapsličky se spoustou výběžků, kleští a nožů k odběru vzorků. Pacient pak jen spolkne kapsličku a lékař ji bude ovládat na dálku.

 ?? Foto: Yan Renelt, MAFRA ??
Foto: Yan Renelt, MAFRA
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia