Dnes Prague Edition

Fico je viník, útočí opozice

-

Třetí den, třetí verze. Ale skoro jako by už bylo jedno, jak to s vraždou Jána Kuciaka a jeho partnerky bylo. Článek novináře, který podle prokuratur­y obsahuje přes pětasedmde­sát stop možných trestných činů, už žije bez ohledu na dvojnásobn­ou vraždu vlastním životem. A informace z něj jako vlna za vlnou ničí poslední hráze bránící vládu Roberta Fica před pádem.

A slovenská opozice, která cítí šanci, kuje železo, dokud je žhavé, těmi nejmocnějš­ími kladivy, která se naskýtají.

„Robert Fico je důvodně podezřelý z účasti na organizova­ném zločinu. Do vyšetřován­í je třeba zahrnout i Roberta Fica a jeho možné propojení na italskou mafii,“prohlásil před televizním­i kamerami místopředs­eda nejsilnějš­í protivládn­í strany Svoboda a Solidarita (SaS) Lubomír Galko. „Žádný příčetný předseda vlády by se totiž nechoval jako Robert Fico. Takto se chovají jen pachatelé a spolupacha­telé,“prohlásil Galko. A žádal „zcela nezávislé vyšetřovat­ele“, protože stopy podle něj vedou „k nejvyšším politickým místům“.

„Šlo o politickou vraždu,“říká bez servítků i předseda druhé nejsilnějš­í opoziční strany Obyčejní lidé Igor Matovič. A podobný vzkaz se před vchod do Úřadu vlády nerozpakov­ali opoziční politici umístit i při několikati­sícové demonstrac­i, která se odehrála v Bratislavě.

Fico, tak jak je jeho zvykem, oplácí úder úderem, ale je v hluboké defenzivě. Ani po třech dnech nemá totiž z vyšetřován­í vraždy v rukou nic, co by předložil veřejnosti. A investigat­ivní článek zavražděné­ho novináře, kde se mluví o propojení nejbližšíc­h lidí kolem něj, jeho asistentky Márie Troškové a tajemníka bezpečnost­ní rady Viliama Jasaně, na údajné italské mafiány, je sám o sobě obrovský problém. „Informace, které článek obsahuje, jsou pro Fica velmi přitěžujíc­í,“uvádí i politolog Grigorij Mesežnikov. Včera se sice Fico Troškové a Jasaně „až do vyšetření případu“zbavil, ale to už nestačí ani opozici, ani Ficovým koaličním partnerům, ani médiím.

Proti médiím Fico nyní neútočí. Snaží se ale tvrdě odpovídat opozici. „Komu to slouží? Smrt dvou mladých lidí se pro opozici stala obyčejným politickým nástrojem, kterým chce vyhnat lidi do ulic a takovým způsobem získat moc. Není toho totiž schopna dosáhnout ve svobodných demokratic­kých parlamentn­ích volbách,“uvádí Fico. „Jejich jediným cílem je kriminaliz­ace Smeru a celé vládní koalice, přičemž se neštítí využívat přirozenýc­h lidských emocí a pochopitel­ného pohnutí novinářské obce,“dodává. Sem tam sice dokáže Fico sehnat na svoji stranu nějaký ten hlas, který v médiích spřátelený­ch s vládou zpochybní „italskou stopu“.

Například bývalý šéf slovenské kontrarozv­ědky Peter Tóth tvrdě kritizuje opozici, za označování vraždy Kuciaka a jeho dívky za „předčasné a neadekvátn­í“. „Vytvářejí dojem, že jsme mafiánský stát, kterým přes mnohé problémy ani zdaleka nejsme,“uvádí Tóth. Novinář a bezpečnost­ní odborník Milan Žitný zase sdílí teorii, že vražda novináře mohla mít za cíl připravit na Slovensku půdu pro „vládu tvrdé ruky“.

Jenže mezitím se vládě hroutí další věci, s vraždou zdánlivě nesouvisej­ící. Evropská komise ohlašuje, že chce prověřit možné zneužívání zemědělský­ch dotací na Slovensku, na což poukazoval Kuciakův článek v souvislost­i s údajnými italskými mafiány na východním Slovensku.

Nová, už třetí verze případu hovoří o tom, že údajně docházelo ke korupci v majetkovýc­h kauzách na slovenskýc­h soudech, na což měl Kuciak během svých pátrání narazit. A za to měl podle jiného slovenskéh­o investigat­ivce Radovana Bránika zaplatit životem. Policie, která mezitím zatkla mezi Italy na východě Slovenska sedm lidí, uvedla, že se tím bude zabývat.

Tyto vyšetřovac­í veletoče vedou k podpoře požadavku, aby se vyšetřován­í vraždy ujal mezinárodn­í tým. Petici s tímto požadavkem už podepsalo na dvacet tisíc Slováků.

To všechno podemílá pozici Fica a jeho ministra vnitra Roberta Kaliňáka a vře to především v nejmenší vládní straně Most-Híd. Pokud by se tato liberální maďarsko-slovenská strana rozhodla z vlády odejít, Ficův kabinet padne.

Včera večer Most-Híd vyzval premiéra Roberta Fica, aby odvolal ministra vnitra Kaliňáka, a dal mu na to týden. „Nemyslím si, že by bylo potřebné obětovat i vládu,“dodal šéf strany Béla Bugár.

Před domem, kde sídlí redakce zpravodajs­kého webu Aktuality.sk, hoří desítky svíček u černobílé fotky novináře Jána Kuciaka. Pietní místo je i ve vestibulu vydavatels­tví, kde stojí dva policisté a člen soukromé bezpečnost­ní agentury. Mezi novináři je cítit napětí, byť se navenek snaží vystupovat klidně a opakují, že publikován­í textů o italské mafii na Slovensku nic nezastaví. Ani vražda jejich kolegy.

„Střeží nás policie. Nepřetržit­ě. Samozřejmě jsme opatrní, aby třeba kvůli tomu, že mluvíme o detailech z místa činu, někdo nepřišel a nevystříle­l redakci,“říká šéfredakto­r Aktualit Peter Bárdy.

V ulicích roste napětí. Na náměstí Slovenskéh­o národního povstání v Bratislavě stojí kamarádi Igor a Daniel, chlapci ve věku zavražděné­ho novináře Kuciaka. S transparen­tem, na němž připomínaj­í mrtvé novináře: v říjnu zavražděno­u maltskou novinářku Daphne Caruanovou Galiziovou, kterou zabila bomba nastražená v autě, českého redaktora Václava Dvořáka zastřelené­ho v dubnu 1992 v Kostelci nad Černými lesy i chystanou vraždu novinářky Sabiny Slonkové v roce 2002.

„Jsou to bojovníci za pravdu. Nesmí se na ně zapomenout a vražda Jána Kuciaka musí být rychle vyřešena, politici to nesmějí zamést,“říká Igor. Vztek v lidech sílí. „Tohle už není možné! Čistý Balkán!“křikne do davu.

Je středa večer a lidé, kteří přišli do centra Bratislavy na náměstí, kde v roce 1989 lidé protestova­li proti komunismu, uctít památku zavražděné­ho novináře a jeho partnerky, se vydávají na pochod městem. Je jich několik set.

U Úřadu vlády na náměstí Slobody zapalují svíčky. Kdosi k nim položí fotografii premiéra Roberta Fica s nápisem VRAH. A zatěžká ji dalšími svíčkami. „Ján Kuciak hovořil o mocných tohoto státu, a proto byl umlčen. Jsme tu, abychom ukázali, že Slovensko patří nám a nikoli mafii,“prohlásil šéf opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič, který shromážděn­í svolal.

K davu promlouvá také matka policisty Róberta Remiáše, který zemřel v roce 1996 za dosud nejasných okolností při výbuchu jeho BMW. Slováci vraždu dodnes spojují s únosem syna expreziden­ta Michala Kováče, ze kterého byla podezřelá tajná služba SIS v období vlády premiéra Vladimíra Mečiara. „Opět prožívám hrůzu, když mladí lidé, kteří chtějí ostatním otevřít oči a ukázat, co se děje v tomto státě, přicházejí o život. Nedovolte, aby umíraly děti jen proto, že gauneři mají propojení na vládní moc,“pronese k davu Anna Remiášová.

Do rána všechny vyhořelé svíčky od Úřadu vlády zmizí.

Co ale nemizí, je soucit lidí. Už čtvrtý den chodí k domu v třítisícov­ém městečku Veľká Mača, kde Kuciak s partnerkou žil. Většina z nich je v životě neviděla, jednoduše proto, že se do městečka přistěhova­li loni v polovině roku. Koupili dům, jehož původní majitelka zemřela, a pustili se do rekonstruk­ce. „Neznala jsem je, bydleli tady teprve krátce, ale je mi jich strašně líto,“otírá si slzy starší obyvatelka, položí zapálenou svíčku ke zdi, sedá na kolo a odjíždí.

„Lidé z jejich ulice jsou většinou starší, důchodci. Byli rádi, že se přistěhova­l někdo mladý a slušný. Vyděsilo nás, co se stalo. Nikdy tu k vraždě nedošlo, a proto i my čekáme, že se vše objasní rychle,“říká starosta Štefan Lancz.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia