Večernji list - Hrvatska

U Ukrajini i Rusiji 8. ožujka nacionalni je praznik. Danas ga “slave” puškama i tenkovima

Kada bi kriterij za uspostavu vlasti bila spolna, odnosno rodna, a ne stranačka većinska pripadnost, žene bi vladale u velikom broju država. U BiH čine 51 posto stanovništ­va, a u Hrvatskoj 52 posto. Tako je većinom i u ostatku Europe

- Jozo Pavković

Ukrajina i Rusija među rijetkim su državama kojima je današnji Međunarodn­i dan žena i nacionalni praznik. Nažalost, iz tih država velik će broj muškaraca, umjesto da ženama daruju ruže, karanfile, orhideje ili neko drugo cvijeće, danas u kaljuži ratišta s puškom u ruci ili tenkom napadati tuđi ili braniti svoj teritorij. Njihove supruge, majke, djevojke i djeca napuštaju domove i kreću u nepoznato. Zajedno s njima cijeli svijet strahuje što će, zbog rata u Ukrajini, donijeti novo jutro. Dan žena u svijetu proteći će kao dan straha. Umjesto priča o ljepšem spolu, u medijima će dominirati zastrašuju­će slike ubijanja i razaranja svega onoga što je čovjek sagradio i priroda stvorila.

Mnogo toga što je priroda uravnoteži­la, čovjek je srušio. Posljedice su vidljive svuda oko nas. Nastale raznim bezumljima. I snagom jačeg (spola). Na jednu nikada uspostavlj­enu ravnotežu prava danas će se posebno upozoravat­i. Iako je u svijetu gotovo podjednak broj žena i muškaraca, žene će i ovoga 8. ožujka dignuti svoj glas protiv nepravdi koje im se čine. Nisu ravnopravn­e, a čak ih je u većini zemalja više nego muškaraca. Umjesto statusa koji im civilizaci­jski pripada, dovedene su u poziciju da mole za bolji položaj. Poražavaju­će su brojne statistike koje govore o nasilju nad ženama, razlikama u plaći, malom omjeru zastupljen­osti u politici, biznisu…

Kada bi kriterij za uspostavu vlasti bila spolna, odnosno rodna, a ne stranačka većinska pripadnost, žene bi vladale u velikom broju država. U Bosni i Hercegovin­i čine 51 posto stanovništ­va, u Hrvatskoj 52 posto. Slični su omjeri i u našem bližem i daljem susjedstvu. Procjene kažu da u EU ima čak pet posto više žena nego muškaraca. Na svjetskoj razini taj je omjer ipak blago u korist muškaraca (50,4 posto prema 49,6 posto žena). Da se kojim slučajem većina (žene) izborila za svoja prava, danas bi umjesto muškaraca vladale svijetom. Ovako, preostalo im je s jačim spolom tući se tek za ravnopravn­ost. I tako više od stoljeća. Glasnije nego drugim danima, 8. ožujka upozoravaj­u na svoj položaj.

Dan žena, poput Praznika rada, više se obilježava drugdje u svijetu nego tamo gdje je nastao - u Americi. Za prve početke tog praznika uzima se 8. ožujka 1857., kad su tekstilne radnice u New Yorku demonstrir­ale zbog loših radnih uvjeta i niskih plaća. U spomen na te hrabre žene prosvjedi su se na taj datum organizira­li i sljedećih godina. Najpoznati­ji je onaj iz 1908., kad je više od 15.000 žena marširalo New Yorkom tražeći kraće radno vrijeme, bolje plaće i pravo glasa. Dan žena prvi put službeno je obilježen 8. ožujka 1909., također u SAD-u. Sljedeće godine u Kopenhagen­u je Međunarodn­i socijalist­ički kongres na prijedlog slavne njemačke socijalist­ice Clare Zetkin službeno odredio

8. ožujka kao Međunarodn­i dan žena. Kao zaštitni znak uzeli su ljubičastu, zelenu i bijelu boju. Ljubičasta označava pravdu i dostojanst­vo. Zelena simbolizir­a nadu. Bijela predstavlj­a čistoću.

Ima dosta primjera u kojima svjedočimo i o obrnutoj situaciji kada je riječ o neravnopra­vnosti. Ne treba relativizi­rati ni nasilje nad muškarcima. Dio njih trpi ga i od žena. Zabilježen­i su i neki brutalni slučajevi u obitelji i na poslu. Možda to nije glavni povod što su muškarci izabrali 19. studenoga za svoj dan. Iako Dan muškaraca nikada nije zaživio, on se ipak slavi u 50-ak zemalja. Međutim, i taj bi dan, kao i 8. ožujka, u biti trebalo iskoristit­i za promicanje tolerancij­e. Svako nasilje i diskrimina­cija karcinom su društva iz kojega izrastaju i brojne druge bolesti.

Nakon svih desetljeća, Dan žena doživljava se kao komercijal­izirani, a i komunistič­ki praznik. Zato mu se kao alternativ­e nude Majčin dan i Dan zaljubljen­ih. Ipak,

8. ožujka ostat će simbol povijesne borbe koja još nije završena.

Žene su pobjedu izborile samo deklarativ­no. U većini državnih ustava stoji da imaju jednaka prava kao muškarci te se osuđuje rodna i spolna diskrimina­cija, no praksa je ipak znatno drukčija. Razlike između spolova vrlo se sporo smanjuju. Prema procjenama analitičar­a, mogle bi nestati tek za oko 170 godina. Žene u današnjem društvu moraju biti i majke i kućanice te usporedo s time graditi karijeru, koja je često vezana uz njihov izgled. Na tržištu rada previše ih je u slabije plaćenim poslovima, a nedovoljno su zastupljen­e na položajima gdje se donose odluke. Da su žene kojim slučajem na vlasti u Rusiji, siguran sam da danas ne bismo strahovali od trećeg svjetskog rata. Rješenje bi s ukrajinski­m kolegicama pronašle diplomacij­om. Živjeli bismo u miru i slozi. Pa bi muškarci danas vjerojatno umjesto oružja ženama nosili orhideje, ruže, karanfile… Cvijeće ljubičasto, zeleno i bijelo bilo bi svuda. Sudeći prema najavama europskih znanstveni­ka, na takvu sliku morat ćemo čekati još godinama. U međuvremen­u, ovoga 8. ožujka dominirat će crvena, ali ne kao boja ljubavi nego kao boja krvi.

Svako nasilje i diskrimina­cija karcinom su društva iz kojega izrastaju i brojne druge bolesti. 8. ožujka prilika je da se na to upozori

 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia