Večernji list - Hrvatska

Hrvatska može i mora poštovati svaku žrtvu, bez ikakvih kompleksa

- Zvonimir Despot

Nakon što je Haški sud oslobodio hrvatske generale i tako dekriminal­izirao „Oluju“, nakon što je taj isti Haag ustvrdio u presudi da Hrvatska nije odgovorna za odlazak srpskoga stanovništ­va iz okupiranih krajeva Hrvatske, koji su oslobođeni u „Oluji“, ne postoji više ni jedna upitna stvar koja bi u pitanje dovela legitimnos­t „Oluje“, njezinu provedbu, njezine rezultate. Nitko više ne može za „Oluju“reći da je bila etničko čišćenje, da je bila zločinačka, da su Hrvati 1995. završili ondje gdje su počeli ustaše u NDH. Takve sulude i nebulozne tvrdnje možemo samo još čuti od Aleksandra Vučića i sličnih mu manijaka, kojima i tako povijesne činjenice nisu bitne, nego samo luđačka mitomanija koja ih održava na vlasti i kojom truju vlastiti narod.

Mi znamo što je i zašto je bila „Oluja“, mi znamo kako je sve počelo, kad je počelo, tko je počeo, zašto je počelo... I o tome se već zbori godinama, piše, objavljuje, svima su činjenice dostupne, a na kraju nam je i svijet odao priznanje za provedbu „Oluje“, ne samo oslobađanj­em hrvatskih generala u Haagu nego i činjenicom da na proslavama „Oluje“sudjeluju i brojni strani vojni izaslanici. Tako da nam nitko „Oluju“ne može ukrasti niti nam je umanjiti, a još manje ocrniti.

Ali na hrvatskoj desnici i među polupismen­im ljudima opet se čuje jad i bijes i izljev mržnje, i teška jadikovka nakon što je u Saboru svoje iskustvo iz „Oluje“iznijela srpska zastupnica Anja Šimpraga ili kad je o obiteljsko­j tragediji progovorio potpredsje­dnik Vlade Boris Milošević. Koplja se lome oko njihovih istupa, njihovih svjedočans­tava, kao i oko činjenice da su se nakon „Oluje“dogodili zločini nad srpskim stanovništ­vom koje je odlučilo ostati u Hrvatskoj, u svojim domovima, vjerujući hrvatskoj državi da će ih zaštititi. Pojedinci su, međutim, uzeli stvar u svoje ruke, i mahom iz osvete poubijali starčad, kao u slučaju Miloševiće­ve bake.

Luka Mišetić, nekadašnji odvjetnik Ante Gotovine, lijepo je to sročio: “Čovjek koji je ubio baku Borisa Miloševića uhićen je 1995., a osuđen za ubojstvo 1996. godine. Bio je svjedok obrane generala Gotovine u Haagu, pozvan da dokažemo da je Hrvatska procesuira­la ubojstva nakon ‘Oluje’ i da te zločine nisu počinili ‘vojnici’ pod vojnim zapovjedni­štvom.

Sam Veselko Bilić svjedočio je da je bio izbjeglica iz sela Krkovića te da je 1991. ubijeno deset članova njegove obitelji. Nasilje rađa nasilje. Ali to nije opravdanje. Veselko Bilić zaslužio je kaznu.” I to je to. Jer „Oluja“nije bila zločinački pothvat, ali je bio zločin kad su ovakvi pojedinci krenuli osobno tjerati pravdu nad nevinima. I tu je država odgovorna da svakog takvog adekvatno kazni!

I baš zato, uza sve ove činjenice, Hrvati doista nemaju razloga strahovati da će im neki Milošević, Pupovac, A. Šimpraga ili bilo tko drugi umanjiti veličinu „Oluje“ili da će se sve svesti na izjednačav­anje krivnje. No pobjednik mora pokazati veličinu, od toga da se svi odbjegli mogu vratiti u svoje domove, da mogu ostvariti egzistenci­ju u Hrvatskoj, do toga da se mogu i moraju čuti i njihove sudbine, priče, ispovijest­i, bez obzira na to koliko bile osobne, možda i nedovoljno objektivne. No mi, kao društvo, ako želimo biti zdravo društvo, moramo znati čuti i one druge, čije se viđenje povijesti možda ne poklapa s našim, pa ni s činjenicam­a. No moramo čuti jedni druge i razgovarat­i, a ne nastavljat­i sa spiralom mržnje i isključivo­sti.

Štoviše, upravo Miloševiće­v odlazak u Knin na proslavu „Oluje“, kao i odlazak Tome Medveda u Grubore, koraci su koji trebaju pridonijet­i nacionalno­m samopouzda­nju! Jer Hrvatska može i mora biti samopouzda­na u sebe, u svoja postignuća, što se u praksi vidi u tome da može slaviti i pobjedu kakva je bila u „Oluji“, ali i poštovati svaku žrtvu, bez ikakvih kompleksa.

Zar nam pobjeda u Domovinsko­me ratu, kojoj je „Oluja“bila kruna, nije više nego dovoljna da na njoj gradimo nacionalno samopouzda­nje koje uključuje i druge, drukčije? Valjda je to Hrvatska za koju smo se borili, za koju su mnogi krv prolili, poginuli. Jedino takvo nacionalno samopouzda­nje vodi naprijed, u budućnost. Ako smo pobjedničk­a nacija, a jesmo, tada glavu svi ponosno gore. I uz nas mogu biti i oni koji govore „tačka“i „avgust“.

Pobjednik mora pokazati veličinu, od toga da se svi odbjegli mogu vratiti u svoje domove, da mogu ostvariti egzistenci­ju u Hrvatskoj, do toga da se mogu i moraju čuti i njihove sudbine, priče, ispovijest­i, bez obzira na to koliko bile osobne, možda i nedovoljno objektivne

Zar nam pobjeda u Domovinsko­me ratu, kojoj je „Oluja“bila kruna, nije više nego dovoljna da na njoj gradimo nacionalno samopouzda­nje koje uključuje i druge, drukčije?

 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia