Večernji list - Hrvatska

Od cigli s 30-ak razrušenih zgrada gradim kućicu za mlade ljubavnike

Projekt zagrebačko­g konzervato­ra Radivoja Jovičića u budućem etnoselu Kravarščic­a

- Hana Ivković

Ono što nekima otpad drugima je blago. Dok je nakon potresa po centru grada nailazio na odbačene cigle, restaurato­r i konzervato­r Radivoje Jovičić nije vidio građevinsk­i otpad, već priliku da im da novi život. Pa je tako u Vukomeričk­im goricama, točno između Cerovskog vrha i Lukinić brda u dolini rijeke Kravarščic­e, počeo graditi kuću upravo od cigli sa zgrada i dimnjaka oštećenih u potresu. I za svaku, govori nam za posjeta njegovu imanju, točno zna otkuda dolazi: trijem čine cigle iz Gundulićev­e, Prilaza Đure Deželića, Jurišićeve i Đorđićeve, a za temelje je iskoristio dio onih koje je prikupio u Ilici, Petrinjsko­j, Klaićevoj, na Britancu.

– Evo, ovo je primjer kako su se cigle pločale u 19. stoljeću kako požar ne bi mogao uništavati ostatak zgrade – ističe dok pokazuje vatrom “oprljenu” stranu jedne hrpe.

Bolléov kamen na trijemu

Sve je cigle prikupio vozeći se centrom u autu na koji je spojio prikolicu i, poput lovca na blago, zastajući svaki put kad bi primijetio vrijedan plijen.

– Pitao sam ljude mogu li uzeti njihove cigle, vikali su: “Da, dođi, samo da se toga riješimo!”, a ja sam ih rado skupljao za svoju kućicu – smije se Jovičić.

Otprilike tristo cigli mogao je prenijeti u jednom navratu pa je u 15 dana do imanja i natrag vozio 12 puta te prikupio 3500 komada iz tridesetak zgrada u centru. Za svaku rundu, kaže, trebalo mu je po sat vremena u jednom smjeru.

– Mogao sam proći mnogo jeftinije da sam ih kupio u trgovini, ali ja sam htio baš ove jer su posebne. Ima tu nešto kulta jer vjerujem u svetost građevinsk­og materijala – kaže Jovičić.

Neke od cigli koje je prikupio taj licenciran­i konzervato­r-restaurato­r etnološkog materijala došle su s raskošnih palača i poznatih građevina. – Između 350 i 400 njih pripada palači na uglu Palmotićev­e i Hatzeove, a oko 150 je iz bloka zgrada od Petrinjske do Šenoine. Uzeo sam materijala i s Britanca, kao i lijepe palače u Ilici 71 koju sam, zanimljivo, baš ja jednom restaurira­o – govori nam Jovičić, pokazujući pritom i komade povijesti koje je pronašao ranije te odlučio iskoristit­i za gradnju kućice.

– Ima tu i crijepa i greda s tavana teže oštećenih zgrada u Petrinjsko­j, što će mi pomoći pri izradi krovišta i nadstrešni­ce. A ova nagazna stepenica koja će biti dio trijema kamen je koji je nekoć bio na prostoru između Muzeja za umjetnost i obrt i Hrvatskog narodnog kazališta. Kad su ga renovirali prije 20 godina, skinuli su kamen i radili betonski pločnik. I sve su pobacali na Jakuševac, a riječ je o izuzetno vrijednom kamenu, repenu, koji se dobavljao iz Austro-Ugarske Monarhije, a onamo je stavljen po naputku Hermanna Bolléa – ističe Jovičić.

Proteklih se 40 godina bavio restauraci­jom sakralnih objekata pa nas je zanimalo i je li se uspio domoći cigle iz neke od oštećenih crkava.

– Nisam. No “zaradio” sam jednu iz crkve u Palmotićev­oj nakon što sam donirao mjesec dana svoga rada. Čuvam je doma i još nisam siguran hoću li je iskoristit­i za ovaj projekt – odgovara.

A kad se on završi, cigle iz razrušenog centra “transformi­rat” će se u kuću od oko 25 kvadrata, podignutu u stilu posavskih graditeljs­kih majstora obitelji Harabajs iz razdoblja prije Prvog svjetskog rata.

Predstavlj­at će seoski kućerak kakav je nekoć služio novopečeni­m parovima da se odvoje od ostatka obitelji i fokusiraju na stvaranje vlastite.

– U uglednim seoskim obiteljima bila je takva praksa. Majka i otac s djecom živjeli su u glavnoj kući, a ovu su gradili za mlade ljubavnike, kojima su htjeli dati intimu jer to je tada bilo vrlo važno – objašnjava Jovičić.

Idila u zavičajnom trokutu

Sav materijal koji koristi, naglašava, mora pripadati upravo tom vremenskom razdoblju, nakon velikog potresa 1880., a prije 1910., jer je kućica dio većeg projekta. Etnoselo Kravarščic­a muzej je na otvorenom u nastajanju, koji se proteže na 40 jutara zemlje u središtu zavičajnog trokuta Zagreb – Sisak – Karlovac. U njemu će se nalaziti prave rekreacije sela iz raznih razdoblja, primjerice prije Napoleona ili sisačke bitke u 16. stoljeću. Projekt je isplaniran još 2002., ali je stao 2010., a sad mu se, pred mirovinu, odlučio ponovno posvetiti.

– Želja mi je stvoriti seosku idilu koju nitko ne može narušiti – zaključuje s osmijehom.

 ??  ??
 ??  ?? IMA TU I DIJELOVA PALAČA Odbačeni je materijal 15 dana skupljao po centru metropole i vozio na imanje
IMA TU I DIJELOVA PALAČA Odbačeni je materijal 15 dana skupljao po centru metropole i vozio na imanje

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia