Večernji list - Hrvatska

OMILJENI PLODOVI BOGOVA I CAREVA

-

Govorilo se da je rimski car Neron jeo goleme količine poriluka i pio maslinovo ulje na čaše da bi mu glas postao ljepšiNa zidnim slikarijam­a u egipatskim grobnicama prikazani su nasadi poriluka, biljke koja se posebno milila faraonima, ali i preše za masline budući da su upravo maslinovo ulje među drugom svetom hranom i začinima smatrali hranom koja prenosi poruke moćne Izide. Štoviše, vjerovali su da su nježne i putene zlatne kapi ulja njezin tekući dodir kojim je milovala svog sina Horusa i muža i brata, neumoljivo­g Ozirisa. Pa kad je strašni Set umorio prvo jednoga, a onda drugoga, Izida je zahvaljuju­ći upravo ljepilu od maslinova ulja i češnjaka uspjela spojiti Ozirisove rastrgane udove i udahnuti mu novi život. I nakon što se sretna najela maslina, njezina se rodnica toliko ovlažila da je u nju uletio sokol, Izidin miljenik, zvan i Mali Horus, od tada reinkarnir­ani božanski glasnik i zaštitnik faraona na zemlji. Svih pomazanih od sunčeva diska i boga suna Amona Ra, njihovog sokolikog zastupnika, prije balzamiran­ja okupani maslinovim uljem za vječnost.

Osam stoljeća poslije jedan je drugi kralj također izrekao pohvalu maslinovu ulju i maslinicim­a. Bio je to lukavi Odisej, koji se nakon povratka na Itaku i pokolja prosaca, konačno vratio svojoj Penelopi, a onda otišao potražiti svoga oca koji se sklonio od straha da ga ne ubiju za vrijeme Odisejeve odsutnosti. „ Starac je baš okopavao maslinjak sad i oborio glavu,/ K njemu tad svijetli sin pristupaju­ć besjedu reče:/,Nastojat oko vrta i maslinika, o starče, umiješ dobro,/ Njeguješ sve, i ništa u vrtu bez njege nije/ Ni nasadi, ni smokva nije, ni maslina, nije ni loza,/ Ni kruška nije, nijedna poriluka gredica bez njege tvoje./ Tako se Odisej opet sastao sa starim kraljem Laertom, uz okopane masline. Ta je biljka vladara i bogova dospjela dakle i u najpoznati­ji ep europske književnos­ti.

Ali o maslinama i maslinovu ulju pjevali su i Katon i Kolumela koji hvale njegov okus, a u carskom Rimu u Apicijevo doba (koji maslinama u svom „Umijeću kuhanja...“posvećuje nekoliko recepata), govorilo se da je Neron jeo goleme količine poriluka i pio maslinovo ulje na čaše, kako bi mu glas postao ljepši. Stoga su Rimljani svog sumanutog vladara nazivali i žderač poriluka i maslina. Ako je vjerovati Pliniju Mlađemu, Neronu maslinovo ulje nije pomoglo da uljepša grozan glas, ali je od njegova vremena maslina opet postala hrana bogova kojima su se smatrali svi rimski carevi. A masline su Rimljani njegovali po cijelom svom carstvu, od Male Azije do obala Hispanije gdje je maslina već od davnina bila vrlo cijenjena biljka,tako da je na tom slavnom poluotoku nastala legenda kako su neumoljivi iberski ratnici upravo maslinovim grančicama ukrašavali svoje kacige, te da su zahvaljuju­ći njihovim čudotvorni­m svojstvima u davnom VII. stoljeću porazili keltske osvajače i tako obranili svoju domovinu. Zbog toga su stablo masline, maslinici i masline simboli Španjolske, baš kao što su bili znamenje i sveta hrana faraona, kraljeva, careva i bogova i svih drugih besmrtnika. Pa će se možda nakon svih ovih legendi i mitova o maslinama, netko u potrazi za boljim glasom, a netko za vječnim životom, opet zaželjeti zlatnih kapi čudotvorna maslinova ulja. Neka mu svaka zlatna kap donese jedan dan besmrtnost­i.

Masline su Rimljani uzgajali po cijelom svom carstvu, od Male Azije do obala Hispanije gdje je maslina već od davnina bila vrlo cijenjena biljka, a ratnici su maslinovim grančicama ukrašavali svoje kacige

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia