Liga prvaka A do Z

- Pripremila: Katarina Kušec

A - ALFREDO DI STEFANO, legendarni argentinsk­i nogometaš, po mišljenju mnogih najveći je nogometaš u Realovoj povijesti. B - BIJELA je Realova boja. Real je kroz cijelu svoju povijest ostao dosljedan bijelim dresovima. C - CRISTIANO RONALDO najveća je i najkarizma­tičnija zvijezda današnjeg Reala. Treći put zaredom lovi ‘klempavi’ pehar. Protiv Liverpoola igrao je kao nogometaš Manchester Uniteda i bio je uglavnom uspješniji D - DALGLISH KENNY je najbolji škotski igrač koji je igrao za Redse. Bio je prvak Engleske s Redsima kao igrač i kao trener, a posebno je omiljem među nešto starijim navijačima crvenih. E - EUROPSKI KRALJ je Real, koji je 12 puta osvojio ovaj trofej. F - FLORENTINO PEREZ je kultni Realov predsjedni­k. Stvorio je Galacticos­e i ponovno od madridskog kluba napravio moćni stroj za osvajanje trofeja. G - GERRARD, Steven je legenda Liverpoola sa 710 nastupa i devet trofeja tijekom 19 godina karijere. Dvanaest godina bio je kapetan Redsa, a 2016. umirovio se u dresu LA Galaxyja. Trenutačno je trener Glasgow Rangersa. H - HIMNA LIVERPOOLA YOU’LL

NEVER WALK ALONE zaštitni je znak kluba. Pjesma originalno potječe iz mjuzikla „Carousel“koji su napisali Richard Rodgers i Oscar Hammerstei­n II. Elvis Presley je jedno vrijeme izvodio pjesmu „You’ll Never Walk Alone“, a kasnije su i muzičari iz Liverpoola – Garry and the Pacemakers, snimili svoju izvedbu. I -IAN RUSH, velški napadač, najbolji je strijelac Liverpoola u povijesti, nastupio je u 668 utakmica i postigao 346 pogodaka u svim natjecanji­ma J - JÜRGEN KLOPP je s Borussijom iz Dortmunda igrao u finalu Lige prvaka i izgubio od Bayerna. Čeka svoj prvi trofej s Liverpoolo­m. U karijeri je taj njemački stručnjak uglavnom gubio u finalnim dvobojima. Je li Kijev trenutak za pobjedu? K - KOP je kultna navijačka tribina na Anfieldu (dobila je ime po čuvenoj bitki kod Spion Kopa u Južnoj Africi, gdje je oko 300 vojnika iz Liverpoola poginulo), i imala je 28.000 mjesta, više nego mnogi stadioni u Engleskoj.

L - LIVERPOOL i Real igrali su već jednom u finalu Kupa prvaka. Te 1981. godine Redsi su slavili pobjedu 1:0. M - MILORAD MAŽIĆ, srpski sudac, imat će tu čast da sudi finale Lige prvaka u Kijevu 26. svibnja 2018. godine N - NOGOMETAŠI IZ HRVATSKE U REALU SU OSTAVILI VELIKI

TRAG Luka Modrić, Mateo Kovačić, Davor Šuker, Robert Jarni i Robert Prosinečki mogu se pohvaliti da su nosili dres najvećeg svjetskog kluba. Za Liverpool je od naših igrača igrao Igor Bišćan, a sada je u njemu Dejan Lovren. O - OWEN, MICHAEL engleski napadač u svojoj je karijeri nosio majicu oba kluba današnjih finalista – Liverpoola i Reala. Niti sa jednim od ta dva kluba nije osvojio naslov prvaka Europe P - PAISLEY, BOB najtrofeji­niji je Liverpoolo­v trener. Osvojio je tri puta Kup prvaka, šest puta bio je prvak Engleske, a ukupno je osvojio 20 trofeja R - REAL IZ MADRIDA je najbolji nogometni klub 20. stoljeća u Fifinu izboru. U Ligi prvaka je daleko najuspješn­iji s 12 osvojenih naslova. Milan je drugi na vječnoj listi sa sedam naslova najbolje kontinenta­lne momčadi. Liverpool pak ima pet naslova prvaka Europe. S -SALAH, Mohamed jedan je od igrača o kojemu se u posljednje vrijeme mnogo piše. Liverpoolo­va je uzdanica za finale. U klub s Otoka došao je u srpnju 2017. godine, i to iz Rome, te je odigrao pojedinačn­o jednu od najboljih sezona u povijesti toga kultnog kluba iz Liverpoola T - TORRES, FERNANDO bio je nogometaš Liverpoola koji je u Milanu 2015. godine bio na posudbi, te je mogao gledati slavlje Redsa u Istanbulu. U -U VRIJEME UOČI FINALA najboli nogometaš Liverpoola Mohamed Salah bio je u postu zbog ramazana, no prekinuo ga je u četvrtak. Pravila ramazana nalažu da se za vrijeme danjeg svjetla ne smije ništa jesti ni piti, čak ni voda, no Salah je procijenio da bi mu to uzelo previše energije. Pa ga je prekinuo. V - VICENTE DEL BOSQUE, bivši Realov trener, u tjednu uoči kijevskog susreta bez susprezanj­a rekao je da ni jedan igrač Liverpoola ne bi mogao nositi dres Reala. Z -ZINEDINE ZIDANE sada je trener Reala, ali bio je i legendarni igrač tog kluba, s kojim je kao igrač i trener osvojio Ligu prvaka. Pamti se njegov fantastičn­i volej u finalu protiv Bayera iz Leverkusen­a.