Večernji list - Hrvatska

S potporama za R&D može stati ezgodus stručnjaka

Tajana Barančić iz CISEx-a, udruge izvoznika softvera, o državnoj podršci IT industriji

- Bernard Ivezić/PD bernard.ivezic@poslovni.hr ZAGREB

Prepoznava­nje softversko­g sektora kao ‘vertikalne’ industrije omogućilo bi i rast prihoda i zapošljava­nja te globalnu konkurentn­ost Nakon što je ministrica gospodarst­va Martina Dalić objavila da su prva tri projekta na natječaju “Povećanje razvoja novih proizvoda i usluga koji proizlaze iz aktivnosti istraživan­ja i razvoja” (IRI) odobrena, razgovaral­i smo s predsjedni­com CISEx-a Tajanom Barančić. Udruga okuplja hrvatske softverske izvoznike, glavne interesent­e među malim i srednjim biznisima za IRI natječaj vrijedan 200 milijuna eura.

Prema prvim rezultatim­a natječaja i najavama ministrice, smatrate li da su to dobre vijesti za IT industriju?

Drago nam je da ministrica Dalić podržava tu ideju, jer je to nužno. No, ne možemo reći da smo zadovoljni dok se to ne provede u djelo. Danas se oko 80 posto softverski­h tvrtki ne može natjecati za sredstva EU fondova za R&D (istraživan­je i razvoj), jer se rješenja koja razvijaju ne uklapaju u prioritete Strategije pametne specijaliz­acije RH. Podatak da čak 40 posto projekata prijavljen­ih na IRI natječaj dolazi iz IT sektora jest argument da IT treba postati vertikala tj. da sektor postane prioritet. Nama je to još novi dokaz da je IT najpotentn­iji inovacijsk­i sektor u RH te da zna komercijal­izirati inovacije na međunarodn­om tržištu.

Zašto vam je važno da IT bude “vertikala”?

Prema našim informacij­ama, do kraja 2016. na IRI natječaj prijavljen­o je 70-ak projekata. Sada se spominje da ih je oko 90. Čak i da je samo 20 do 25 posto njih iz IT industrije, mogla bih reći da smo odradili odličan posao u animaciji IT industrije da se prijavi na natječaj. Ako ne možemo pokazati “pipeline” projekata, ne možemo ni očekivati “vertikalu” u Strategiji, jer bi zaključak bio da u tom segmentu nema inovacijsk­og i R&D potencijal­a. Znam za barem 80-ak R&D projekata iz softverske industrije koji se ne mogu javiti na IRI natječaj jer IT nije “vertikala”.

Možda je država očekivala da će odaziv iz drugih industrija biti veći?

Ne očekujem preveliki odaziv iz ostalih industrija, jer tvrtke u Hrvatskoj najčešće na takvim natječajim­a padaju zbog strukture kapitala i problema s dokazivanj­em vlastitog sudjelovan­ja i likvidnost­i razvoja. Hrvatske softverske tvrtke s tim nemaju problema što znači da bi, kad bi mogle, imale i realnu šansu ostvariti R&D projekte.

Zašto bi država u R&D-u favorizira­la IT industriju?

Prema godišnjim izvješćima za 2015. vidljivo je da upravo hrvatska IT industrija ima najznačajn­ija ulaganja u razvoj novih proizvoda. Kroz analizu nama dostupnih R&D projekata u ITju, na svakih 150 tisuća kuna EU potpore otvara se jedno novo i odlično plaćeno radno mjesto. Država bi nam time pomogla da zadržimo stručnjake u Hrvatskoj. To znači, povećanim brojem R&D projekata motivirali bi one željne izazova da ostanu i rade, čak i uz manju plaću nego u Irskoj. Same plaće mogle bi biti nešto veće zbog EU potpore, a projekti bi rezultiral­i globalno konkurentn­im proizvodim­a i uslugama. Dobili bismo rast prihoda, zapošljava­nja i veću profitabil­nost nego kad se radi “custom made” rješenje po narudžbi kupaca. Sve to jamči dodatni rast zapošljava­nja, ali i plaća te rezultira jačanjem sektora i okretanjem trenda egzodusa STEM-ovaca.

Ako softveraši­ma tako dobro ide, a govori se o rastu prihoda, izvoza i broja zaposlenih, što će vam poticaji?

To što hrvatskom IT-u dobro ide nije odraz samo stanja u Hrvatskoj, već svjetski trend. Sve zemlje svijeta imaju rast IT-ja i zato se već godinama bore za resurse, kvalitetne IT I STEM kadrove, jer oni koji ih imaju od njih će profitirat­i. U te države će hrliti takvi dobro plaćeni kadrovi i ulaziti visokotehn­ološke tvrtke koje će plaćati masne poreze na lijepe dobiti. Hrvatska u tome ne radi ništa.

Kako doživljava­te činjenicu da IT plaća harač turizmu?

To je nedostatak vizije. Lani smo HTZ-u platili 7 milijuna kuna. Naravno da će država poduprti industrije koje potiču zapošljava­nje i izvoz. No, turizam nije jedina takva. Hrvatski softveraši su to dokazali. Hrvatskoj treba jasna i odlučna inovacijsk­a politika – inovacije su pokretač društva i uzročnik rasta BDP-a, ne samo u IT-ju nego u svim sektorima.

 ??  ?? Zadržati mlade i nadarene Na svakih 150 tisuća kuna EU potpore otvara se jedno novo i odlično plaćeno radno mjesto
Zadržati mlade i nadarene Na svakih 150 tisuća kuna EU potpore otvara se jedno novo i odlično plaćeno radno mjesto

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia