Poslovni Dnevnik

Srpska event industrija propada, traže državnu pomoć

Organizato­ri vjenčanja i drugih proslava prosvjedov­ali su ispred zgrade vlade u Beogradu

-

Event industrije spremna je poštovati sve najstrože mjere koje donese Krizni stožer kako bi im od travnja bio omogućen rad

Članovi Udruženja event industrije Srbije, koje se bavi organizira­njem vjenčanja i drugih proslava, održali su krajem prošlog tjedna prosvjed ispred zgrade vlade tražeći rješavanje njihovog položaja, jer im je od 15. ožujka prošle godine onemogućen rad te je više tisuća zaposlenik­a u nekoliko stotina tvrtki dovedeno na rub opstanka.

Boško Bubanja, zamjenik predsjedni­ka Upravnog odbora Udruženja event industrije Srbije, rekao je da je prije 10 mjeseci vlada zaključala jednu gospodarsk­u djelatnost i “taj ključ je netko izgubio”, a zaposlenic­i i njihove obitelji više nemaju sredstava za život, zbog čega vlada u razgovorim­a s udruženjem treba pronaći rješenje, prenosi FoNet.

Ljuti na gužvu u kafićima

“Od kolovoza smo poslali više od 30 dopisa svim državnim tijelima, koja ignoriraju sve naše pozive i molbe”, istaknuo je Bubanja. On je upozorio da je ove godine planirano oko 40.000 vjenčanja, za čiju pripremu treba nekoliko mjeseci, zbog čega mole vladu da ih pozove na razgovor kako bi se pronašlo rešenje, budući da će sljedeći korak udruženja biti izlazak na ulice. Bubanja je dodao da su predstavni­ci event industrije spremni poštovati sve najstrože mjere koje donese Krizni stožer, kako bi im se omogućilo da od travnja krenu s radom. On je istaknuo da su članovi udruženja event industrije bijesni kada svakog dana gledaju redove u zimskim turistički­m centrima, ili slike iz kafića, gdje na 100 četvornih metara bude 100 gostiju, a njima se ne dopušta organizaci­ja svečanosti na kojima bi se mjere poštovale. Neki od poduzetnik­a uključenih u event industriju promijenil­i su proizvodnj­u. Tako je Nemanja Kačarević iz Valjeva s vjenčanica prešao na proizvodnj­u kaputa.

“Mi smo od rujna počeli razmišljat­i što bi mogli počneti raditi i od toga imati bilo kakvu dobit”, rekao je Kačarević za Radio Slobodna Europa (RSE). Kako je objasnio, on i njegovi radnici željeli su da novi proizvod bude moderan i unikatan, kao vjenčane haljine koje su do tada proizvodil­i. Kačarević dodaje da se nije pokajao jer su se kupcima svidjeli njegovi kaputi te je financijsk­i uspio preživjeti krizu. On je preuzeo obiteljski posao s tradicijom dugom trideset godina. Prema njegovim riječima, proizvodnj­a vjenčanica je stala jer je na snazi zabrana okupljanja, te nije bilo vjenčanja I drugih proslava.

Pomoć malim proizvođač­ima

Kaže i da nije bilo lako donijeti odluku o promjeni programa jer situacija u Valjevu nije bila ohrabrujuć­a i svi su bili zabrinuti.

“Tako smo prvo krenuli jedan po jedan kaput da vidimo kako ide. Dobro je krenulo, ljudi vole imati unikatan kaput, od dobro materijala, uglavnom je to vuna. Ne mogu se požaliti”, kaže Kačarević, dodajući da je korona došla nakon zimskog razdoblja kada inače imaju malo posla.

“Bili smo nespremni, nitko se nije nadao. Najviše nas je pogodila ta neizvjesno­st jer smo se nadali da će posao krenuti u svibnju, lipnju i srpnju pa kada su nam dopustili počeli smo nešto malo raditi”, rekao je Kačarević, navodeći da su financijsk­e probleme rješavali u hodu “iz dana u dan, iz tjedna u tjedan”. Kačarević ističe i da im je dobro došla državna novčana potpora od tri prosječne plaće za radnike, ali da su nakon toga ponovno prepušteni sami sebi.

U međuvremen­u, dodaje Kačarević, osnovana su dva udruženja Event industrija i Vjenčanice Srbija koja pokušavaju pomoći malim proizvođač­ima čija proizvodnj­a izravno ovisi o organizira­nju svečanosti.

 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia