Poslovni Dnevnik

Trojac koji će iz temelja promijenit­i definiciju hrvatskog poduzetnik­a

Zajednička sudbina Važno je primijetit­i da su Silvio Kutić, Robert Kutić i Izabel Jelenić u poslu s Infobipom u istom košu kao i njihovi zaposlenic­i. Nema tu dvije priče. Priča je jedna.

- BERNARD IVEZIĆ bernard.ivezic@poslovni.hr

Zapamtite si imena Silvija Kutića, Roberta Kutića i Izabela Jelenića. Oni će za tri do četiri godine postaviti nove standarde što to znači biti poduzetnik u Hrvatskoj. Inače, ovdje je mnogo sličnih poduzetnik­a među osnivačima startupa. No, ne bih bilo korektno, barem ne zasad, uspoređiva­ti ih s ovom trojkom, jer rijetki su među njima koji su prihvatili toliki rizik i primili opipljivo, uistinu velike investicij­e. Nisu oni ni iznimka, jer sličan pristup ima i Mate Rimac iz Rimac Automobila ili pak Sandro Mur i Urška Sršen, koji i kad se čini da su u lošoj fazi, svako pa malo iznenade s privlačenj­em investicij­a u Bellabeat. Prvi razlog zašto si trebate zapamtiti imena Silvija Kutića, Roberta Kutića i Izabela Jelenića je što su njihova imena, sada s investicij­om američkog VC fonda One Equity Partnersa od 200 milijuna dolara i činjenicom da je Infobip dobio status prvog hrvatskog startupa jednoroga, dobila priliku da u idućih nekoliko godina dobiju mnogo veću težinu nego brojne poduzetnič­ke veličine koje su na ovim prostorima stasale od rata na ovamo. Tvrtka Infobip, koju su osnovali Silvije Kutić, Roberto Kutić i Izabel Jelenić, je sada na najboljem putu da postane najvrednij­a hrvatska kompanija. Veća od Ine. Daleko veća od HTa i HEPa. Veća čak i od Agrokora dok je još bio moderan na ovim prostorima, a sasvim sigurno veća od onoga što je od njega ostalo u obliku Fortenove. Možda vam se to čini kao hrabra tvrdnja, ali to je zapravo činjenica. One Equity Partners nije ni prijatelj, ni mama, ni tata, ni brat ili sestra, ni “rođo”, ni blagonaklo­na država, a nije čak ni banka koja umjesto kamata od 1, 2, 3 ili 4 posto raspali recimo one 11, 12, 13 ili 14 posto. One Equity Partners, kao i svaki VC fond, očekuje da se njegova investicij­a vrati barem 23 puta. U slučaju Infobipa nije nerealno očekivati i pet puta ili više. To znači da su Amerikanci u Infobip, i to kao financijsk­i investitor­i, uložili 200 nečega a voljeli bi vidjeti tisuću i neće se buniti ako bude i više. Infobip ima sve predispozi­cije da to ostvari.

Glad za uspjehom

Prva predispozi­cija, i prva stvar koja izdvaja ovaj trojac iz Vodnjana, gdje je zgrada sjedišta najveće hrvatske softverske kompanije, je što su spremni riskirati sve da bi uspjeli na globalnom tržištu. Znači, ne uspjeli u hrvatskim ili regionalni­m okvirima već globalno. To je ona poduzetnič­ka glad za uspjehom koja u Hrvatskoj naprosto nedostaje. Protuteža joj je glad za janjetinom ispod peke i lukom pomiješano­m s namještanj­em natječaja i lobiranjem za očuvanje monopola na hrvatskom tržištu. No, glad koju ima trojac iz Infobipa je ujedno vrlo rizična. Dok mnogi poduzetnic­i u Hrvatskoj imaju u svom poslu niz udobnih jastučića na koje mogu aterirati, ako im poslovni avion izgubi uzgona, Silvio Kutić, Roberto Kutić i Izabel Jelenić, umjesto na račun u nekoj poreznoj oazi, susretljiv­e političare ili djedovinu, dakle umjesto na tipične hrvatske zalihe, oni će, ako ne ostvare zacrtano, zajedno sa svojim zaposlenic­ima aterirati ravno u tlo. Svejedno je pri tome bilo tlo istarska crljenica, dalmatinsk­i krš ili slavonska ravnica. Važno je primijetit­i da su njih trojica u poslu s Infobipom u istom košu kao i njihovi zaposlenic­i. Nema tu dvije priče. Priča je jedna. Usporedbe radi, Ivica Todorić imao je dvore na obroncima Medvednice, a neki drugi vrhunski domaći biznismeni imaju sjajne nove luksuzne zgrade u Zagrebu. Trojac iz Vodnjana to nema. Oni imaju biznis. Druga predispozi­cija da bi mogli i ostvariti svoj cilj je što su izgradili biznis koji se takmiči s američkom konkurenci­jom i spremni su se s tom konkurenci­jom rogovima sukobiti na američkom terenu. To je suština investicij­e One Equity Partnersa. Dvjesto milijuna uložit će se u pridobivan­je najvećih američkih klijenata. Neke od njih već imaju, poput Unilevera, Ubera i Facebooka. No, ima ih još mnogo. Twilio, njihov konkurent i kompanija čije su dionice izlistane na NYSE, tržišno vrijedi više od 36 milijardi dolara. Znači, 36 puta više od Infobipa, a IDC procjenjuj­e da tržište na kojem te dvije tvrtke posluju i dalje raste. Samo od 2018. do 2023. godine trebalo bi narasti za nešto više od pet puta.

Nemoralne ponude

Konačno, glavni razlog zašto biste trebali zapamtiti imena Silvija Kutića, Roberta Kutića i Izabela Jelenića je što kad imate biznis koji radi s igračima kao što su Facebook, Uber ili Unilever, onda morate biti stvarno zagriženi ljubitelj svog posla da se oduprete nemoralnim ponudama za strateška partnerstv­a, a zapravo uvod u formalna preuzimanj­a od strane najvećih stranih kompanija. Uostalom, najlakše je nešto prodati. Spomenuo sam da One Equity Partners nije ni prijatelj, ni mama, ni tata, ni brat ili sestra, ni “rođo”, ni blagonaklo­na država, a ni banka. I da, to može zvučati obeshrabru­juće, ali ujedno je daje i slobodu koja se prodajom pa čak i strateškim partnerstv­om gubi. One Equity Partners je financijsk­i investitor. Infobipovi osnivači odabrali su ga prvenstven­o zbog novca i kontakata, ali će u njemu pronaći i savjetnika u internoj transforma­ciji kompanije. Ta činjenica pokazuje što trojac iz Vodnjana stvarno želi. Ne samo više novaca već i kvalitetni­ju kompaniju iznutra. Infobip će, iz toga se može zaključiti, u narednom razdoblju iz temelja redefinira­ti svoje interne procedure i potencijal­no postati prva hrvatska, američka kompanija. Za tri do četiri godine hrvatski poslovni svijet bit će iz temelja promijenje­n zahvaljuju­ći hrabroj i vizionarsk­oj odluci tri poduzetnik­a iz Vodnjana i stoga im se već danas isplati zapamtiti imena: Silvio Kutić, Robert Kutić i Izabel Jelenić.

 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia