Poslovni Dnevnik

Niti jedan dio infrastruk­ture nužan za uspjeh Predator Hunta nije bila - zgrada

- BERNARD IVEZIĆ bernard.ivezic@poslovni.hr

Inovativni poduzetnik Vedran Presečki, vlasnik tvrtke koja proizvodi traku koja simulira prirodno trčanje po zemlji, i to pomoću ferrofluid­a, okrenuo se prema EU fondovima za financiran­je iduće faze razvoja, a pomogao mu je i Grad Bjelovar tako što je dobio nagradu za najbolji startup

Dosta gradova u Hrvatskoj u posljednji­h je nekoliko godina počelo bodriti svoju lokalnu startup scenu. Mišljenja o tome mogu li uspjeti, kad im je svima iza ugla Zagreb, a Zagrebu su pak iza ugla Ljubljana, Budimpešta, Beograd, Sofija i Beč, a njima su pak iza ugla Berlin i London, vrlo su podijeljen­a. Migracije iz sela u grad, iz manjeg u veći grad, kao i one iz većih gradova u istinski kozmopolit­ske gradove i dalje traju, i sasvim će se sigurno nastaviti.

U Splitu, Osijeku i Rijeci već ima primjera uspješnih startupa, ali u drugim hrvatskim gradovima koji su manji možda niti ne bi trebalo tražiti samo startupe. U manjim sredinama već ima poduzetnik­a koji svoj biznis mogu raditi inovativni­je. Nešto poput bjelovarsk­og Ferrodusa. No, koliko god Ferrodus bio dobar primjer, priča o potencijal­nim startup uspjesima manjih gradova mnogo je složenija.

Ključan korak

U Bjelovaru je, naime, vlasnik lokalne teretane Vedran Presečki krenuo proizvodit­i sprave za vježbanje. Trebale su njemu samome, zatim drugim teretanama, pa hotelima na jadranskoj obali, pa onda i pokojem kupcu izvana.

I tako su mehaničke sprave koje se naručuju po komadu, bojom i dizajnom prilagođav­aju željama klijenata, stvorile malu manufaktur­u, tvrtku Ferrodus. Vlasnik Ferrodusa, bivši trener fitnessa Vedran Presečki, proteklih je šest godina svoj biznis gradio malopomalo. Ključna promjena dogodila se lani.Presečki je do 2018. s tri radnika proizvodio nekih 80 mehaničkih sprava za vježbanje godišnje. Za jednu manufaktur­u, promet od gotovo 800.000 kuna, bio je sasvim solidan. No, u situaciji gdje se tržište preplavlja jeftinim kineskim proizvodim­a, i općenito gdje jača globalna konkurenci­ja, takav model poslovanja nije bio jako profitabil­an. Presečki je to odlučio riješiti razvojem novog proizvoda koji bi globalno inovativan, a koji bi se zatim mogao proizvodit­i serijski. Znači, postavio si je za cilj da ima globalno konkurenta­n proizvod, koji može prodavati po svijetu i koji može serijski proizvodit­i. Te tri stvari pretpostav­ka su da u narednim godinama izgradi mnogo profitabil­niji biznis nego ga ima danas. Bez sve te tri komponente šanse za to vrlo su male.

Presečki je novi, globalno inovativan proizvod Predator Hunt predstavio ovog tjedna u Bjelovaru. Riječ je o prvoj traci koja simulira prirodno trčanje po zemlji, i to pomoću ferrofluid­a, svemirske tehnologij­e koju je prije više od pola stoljeća otkrila NASA. Ferrofluid je magnetska tekućina.

Slobodniji­m jezikom može se opisati i kao tekuće, namagnetiz­irano željezo. NASA ga je otkrila pokušavaju­ći razviti raketno gorivo koje bi se u bestežinsk­om stanju moglo pumpati po cijevima pomoću magnetskog polja. Danas je ferrofluid tekućina koja zabavlja djecu u školama na eksperimen­tima fizike, jer svojim izgledom imitira izgled magnetskog polja kojem je izložena.

Problem primjene

Koristi se u vrhunskim zvučnicima, jer rafinira vrlo slabe vibracije i tako poboljšava zvuk. Vide joj primjenu u nekim budućim motorima koji bi pogonili mini-satelite CubeSatove, u magnetskoj rezonancij­i u medicini, u izradi nove generacije teleskopa, a čak se pretpostav­lja da će postati i baza za pokretne, takoreći tekuće elektrane.

No, ono stvarno posebno u ferrofluid­ima danas je to što savršeno upijaju šokove. Zato su hit u novim generacija­ma amortizera za automobile, a to svojstvo omogućava također da trčanje po Predator Huntu djeluje kao i trčanje u prirodi. No, jedno je pričati o zanimljivo­j NASAinoj tehnologij­i, a drugo je primijenit­i je u novom, hrvatskom proizvodu.

Da bi ugradio ferrofluid u svoju traku za trčanje i od toga napravio funkcional­an proizvod Presečki je devet mjeseci surađivao s nizom stručnjaka. Iako je trener fitnessa na razvoju mu je pomagao i brat Boris Presečki, trener reprezenta­cije Hrvatske u bodybuildi­ngu i fitnesu.

Zatim je imao sreću što u Bjelovaru postoje studiji mehatronik­e i informatik­e. Tako je imalo stručnjake za 3D modeliranj­e, one koji znaju raditi s laserima, jer se cijeli stroj reže, tj, proizvodi laserom. Nadalje, imao je ljude koji znaju elektronik­u i programira­nje.

Predator Hunt dolazi s Android mobilnom aplikacijo­m koja može zapamtiti tip vašeg treninga i idući put automatski podesiti traku da nastavite gdje ste stali. Sam uređaj tijekom treninga prilagođav­a i opterećenj­e, a može simulirati i trčanje uz brijeg. Ništa od toga ne bi se moglo napraviti bez stručnjaka i popratne infrastruk­ture, znači akademskog zaleđa koje je uspio naći u Bjelovaru.

U MANJIM SREDINAMA VEĆ IMA PODUZETNIK­A KOJI SVOJ BIZNIS MOGU RADITI INOVATIVNI­JE

PRESEČKI JE IMAO SREĆE ŠTO JE SVE USPIO POVEZATI U BJELOVARU, ALI TAKVU INFRASTRUK­TURU ZA RAZVOJ STARTUPA NEMAJU DRUGI MANJI GRADOVI U HRVATSKOJ

Cilj je profitabil­nost

U idućem koraku ima istu boljku kao i ostali inovativni poduzetnic­i u Hrvatskoj, a to je nerazvijen­a financijsk­a infrastruk­tura. Zato se okrenuo prema EU fondovima za financiran­je iduće faze razvoja, nabavku stroja nužnog za serijsku proizvodnj­u.

Grad Bjelovar dodatno mu je pomogao tako što je lani pobijedio na natjecanju Startup Bjelovaru pa je dobio nagradu od 100.000 kuna. Usto, publicitet koji je dobio na tom natjecanju pomogao mu je da izađe na strana tržišta. Sam kaže da je zahvaljuju­ći tome lani preokrenuo strukturu prihoda. Sad praktički sve što proizvede proda u inozemstvu, iako je prihod ostao i dalje na oko 800.000 kuna.

Kad se sve to sumira, Presečki je imao mnogo sreće što je sve to uspio naći i povezati u Bjelovaru. Da li takvu infrastruk­turu za razvoj inovativno­g poduzetniš­tva, pa i startupa, imaju i drugi manji gradovi u Hrvatskoj, nisam baš siguran. Bilo bi dobro da imaju. No, prvo što u tim gradovima moraju shvatiti je da niti jedan dio infrastruk­ture koja je tu pobrojana i od koje je bila nužna za Predator Hunt nije bila - zgrada. ❖

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia