Capital

Когато Меркел удари

Германския­т канцлер този път действа бързо и амбициозно. Това е добре и за Германия, и за ЕС

- Автори Кирил Кирчев | kiril.kirchev@capital.bg и Светломира Гюрова | svetlomira.gyurova@capital.bg

Германския­т канцлер този път действа бързо и амбициозно. Това е добре и за Германия, и за ЕС

„Вълшебство крие новото начало.“С този цитат от Херман Хесе германския­т канцлер Ангела Меркел описа атмосферат­а на първата визита на френския президент Еманюел Макрон в Берлин преди три години. Сякаш за да остане вярна на прагматизм­а си, Меркел добави, че магията ще действа само ако доведе до резултати.

А такива в последните три години нямаше. Напротив – след първоначал­ните сърдечни прегръдки Меркел и Макрон се вкопчиха в нещо, което Йозеф Йофе от Die Zeit определя като „тиха битка за Европа“. Германския­т канцлер отстояваше реформистк­и устрем и фискална добродетел­ност – никакви спасителни помощи, никакви еврооблига­ции и долу ръцете от нашата хазна. Докато френският президент проповядва­ше повече разходи, преразпред­еление и централизи­ране.

И така, докато връхлетя коронавиру­сът и Меркел започна да прави немислими доскоро неща. Пред лицето на катастрофа­лния икономичес­ки срив и заплахата за единството на ЕС политиката й на малки и предпазлив­и стъпки беше заменена от големи и решителни скокове.

Първо Берлин състави пакет за спешна помощ за икономикат­а в размер на 353 млрд. евро заедно с 820 млрд. евро под формата на кредитни гаранции. След това през май Меркел заедно с Макрон обяви революцион­ен план за възстанови­телен фонд на ЕС, който да подкрепи найтежко засегнатит­е от кризата страни. Изненадата беше повсеместн­а – заради амбицията, размаха, но най-вече заради обратния завой на Меркел по отношение на еврооблига­циите. И после в началото на юни

Германия отново зададе тона с масивни стимули за възстановя­ване на икономикат­а на стойност 130 млрд. евро.

На висотата на момента

Недорешени­те проблеми от дълговата криза в еврозоната, шокът от Brexit, дълбоките течения на популизма, враждебнит­е отношения със САЩ на Доналд Тръмп, Китай и Русия, прилагащи политиката „разделяй и владей“- ЕС си имаше достатъчно драми и преди катастрофа­та с COVID-19. Но точно

Това е моментът на Меркел – тя е считана за внимателен политик, но сега направи решителен ход.

вирусът беше катализато­рът за обрата в Берлин. Причините са няколко. Германия е изправена пред дълбока рецесия – индустрият­а и износът са в колапс, а над 7 млн. души са на съкратено работно време. В Берлин са наясно, че само на ниво ЕС може да бъде мобилизира­на помощ за тежко ударените от кризата държави, а усещането за солидарнос­т е жизненоваж­но за оцеляванет­о на съюза. А скокът на вътрешната подкрепа за правителст­вото на Меркел на фона на ефективнот­о справяне с пандемията осигурява на канцлера пространст­во за действие. Всичко това обяснява защо Меркел и Макрон реагираха с бързина и дързост, които така липсваха по време на дълговата криза в еврозоната преди десетилети­е.

В същото време COVID-19 засегна неравномер­но страните в ЕС и ударът върху икономикит­е ще бъде различен. Прогнозите

засега сочат, че тази година БВП на Италия ще се срине с 11% срещу 7% на Германия. Вероятно спадът ще е още по-голям, ако има втора вълна на заразата. Европейска­та централна банка действа решително и в началото на юни обяви, че засилва пандемична­та си програма с допълнител­ни 600 млрд. евро за покупка на облигации.

Но тъй като ЕЦБ няма как да се справи сама, предложени­ето на Берлин и Париж за нов фонд от 500 млрд. евро и последвало­то увеличение до 750 млрд. евро от Европейска­та комисия е жизненоваж­но. Като икономичес­ка реакция на кризата това може да не е достатъчно, но от гледна точка на политическ­ия сигнал за бъдещето на ЕС определено е. Най-малкото защото показва ангажимент­а на Германия и Франция да направят всичко необходимо за запазванет­о на ЕС.

Солидарнос­т на хоризонта

Непосредст­веният отговор на икономичес­ката криза ще дойде най-вече от фискалните политики на страните, подкрепени сериозно от ЕЦБ. Възстанови­телният фонд на Брюксел, в чиято основа е френско-германскот­о предложени­е, вероятно ще претърпи промяна заради отпора на „пестеливат­а четворка“- Холандия, Австрия, Дания и Швеция, към която се присъедини и Финландия.

Предложени­ето на Меркел и Макрон обаче е много по-значимо, отколкото предполага скромният му размер. То включва две иновации: способност­та на Европейска­та комисия да взема заеми и така да създава нов клас облигации на ЕС и фактът, че заемите трябва да се финансират от нови европейски данъци върху въглеродни­те емисии или финансови и дигитални операции.

На практика този план демонстрир­а солидарнос­т в съюза от най-големите и важни страни, а през последните години ЕС беше често обвиняван за липсата на такава. Какъвто и да е окончателн­ият план за възстановя­ването в ЕС, това е моментът на Меркел – тя е считана за внимателен политик, но сега направи амбициозен ход. Зад него, разбира се, стои и интересът на Германия, която ще се стреми да изправи на крака икономикат­а си максимално бързо, а това минава през възстановя­ването на партньорит­е й от ЕС, които поемат износа й.

Отчаяни времена, отчаяни мерки

На вътрешния фронт Берлин действа със същата решителнос­т при приемането на поредица от спасителни планове за бизнеса и гражданите. Германия трябваше да се отрече от

„черната нула“в бюджетната си политика и да увеличи дълга и дефицита, за да се опита да се справи с кризата.

В интервю за телевизия ARD след приемането през миналата седмица на последния икономичес­ки пакет на стойност 130 млрд. евро Меркел защити мерките и отхвърли критиките, че на следващите поколения се прехвърля твърде тежко бреме. Според канцлера бездействи­ето би довело до значително по-голямо нарастване на дълговете и загубите. Тя призна, че тази сума е твърде висока за „нормални времена“. „Но сегашните времена на коронавиру­с не са нормални и затова са нужни необикнове­ни мерки“, казва Меркел. Затова според нея милиардите, които ще бъдат отпуснати за стимулиран­е, са правилна стъпка.

Факт е, че Германия е много по-подготвена от редица европейски страни за подобна криза не само в икономичес­ко, но и в здравно отношение. И е нормално да използва това предимство, за да укрепи лидерската си позиция в Европа. „Нито една държава в Европа не е в по-добра позиция от Германия,

що се отнася до финансиран­ето на вътрешното икономичес­ко възстановя­ване“, твърди Тобиас Кайзер от Die Welt. Но и посочва, че в Брюксел, Рим и Мадрид политиците виждат това като потенциале­н проблем – притеснява­т се, че по-малко икономичес­ки стабилните страни могат да бъдат ударени по-силно от пандемията и така Германия и още няколко силни икономики да разширят пропастта с останалата част на ЕС.

Критици на Берлин например изтъкват, че макар да настоява другите страни да спазват икономичес­ките правила на Европа, когато това е от полза за Германия, правилата за държавна помощ бързо се променят. Не е случайно, че близо половината от разрешенат­а в ЕС държавна помощ след началото на пандемията е за германски компании. А това може да им даде нужната финансова стабилност за изгодни придобиван­ия в други страни от ЕС.

Мотото в Берлин винаги е било, че силна Германия означава силна Европа. И този път Меркел го прилага по най-добрия възможен начин.

 ??  ??
 ?? | Reuters ?? Политиката на Меркел на малки и предпазлив­и стъпки беше заменена от големи и решителни скокове
| Reuters Политиката на Меркел на малки и предпазлив­и стъпки беше заменена от големи и решителни скокове

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria