Ekstra Bladet

Christian Nørgaard i klemme

- MADS GLENN WEHLAST, BOLD.DK

Christian Nørgaard er på rampen. Affyringsr­ampen til et farvel til Arsenal i sommerens transfervi­ndue.

For det er svaert at se, hvordan den 32årige dansker efterhånde­n skal få spilletid i mesterklub­ben.

Newcastles anfører, Bruno Guimãraes, står klar ad fordøren til at traede ind på mesterhold­et.

Den brasilians­ke landsholds­spiller har i hvert fald afleveret et transferøn­ske til Newcastle og meldes enig med Arsenal om en aftale. Nu mangler kun de to klubber kan komme overens om en aftale.

Pres på Nørgaard

Ender Bruno Guimãres hos The Gunners sender det et klart og tydeligt signal til Christian Nørgaard.

For så vil virkelighe­den vaere den, at han i bedste fald vil vaere sjettevalg til den centrale midtbane.

Med Declan Rice, Myles LewisSkell­y, Martin Zubimendi, Mikel Merino, Martin Ødegaard og Bruno Guimãres er der lang vej til spilletid for Christian Nørgaard i den kommende saeson.

Umiddelbar­t ligger det ikke i kortene, at Christian Nørgaard allerede denne sommer skal hjem til Brøndby.

Som Bold forstår det, er Arsenal villig til denne sommer at lytte til mulige bud på Christian Nørgaard.

Og Crystal Palace en af angiveligt en af muligheder­ne for Christian Nørgaard.

Det kan blive attraktivt, fordi han kan blive boende i London.

Der har også vaeret sporadisk interesse fra andre engelske klubber.

Omvendt kan det sagtens ende med, at Christian Nørgaard vaelger at blive i Arsenal, fordi han er så afklaret med sin rolle i truppen.

Vaelger han at fortsaette endnu en saeson, skal han helt sikkert indstille sig på, at spilletide­n bliver sparsom.

Christian Nørgaard meldte i foråret fra til landsholde­t. Efter 41 landskampe og to scoringer sagde han stop.

 ?? FOTO: ANDREW BOYERS/REUTERS/RITZAU SCANPIX ?? Bliver Nørgaard i Arsenal, er der formentlig udsigt til faerre minutter på banen.
FOTO: ANDREW BOYERS/REUTERS/RITZAU SCANPIX Bliver Nørgaard i Arsenal, er der formentlig udsigt til faerre minutter på banen.

Newspapers in Danish

Newspapers from Denmark