Aftenposten

Pernilla August

-

Star Wars. Født 13. februar 1958 i Stockholm

Utdannet ved Teaterhögs­kolan i Stockholm Mottok Liv Ullmanns aerespris under filmfestiv­alen i Haugesund i år

Kinoaktuel­l med Den allvarsamm­a leken

en dør, og så kommer jeg ikke ut før etter et år! Det går jo ikke med småbarn – i alle fall ikke for meg. Nå har jeg det kjempetrav­elt. Det er så mye jeg vil fortelle.

– Hvorfor er det fortsatt få kvinnelige regissører?

– Det er helt forferdeli­g. Kanskje er forklaring­en så enkel at selv om vi kaller oss likestilt, er det fortsatt slik at det er kvinner som har mest ansvar for barna. Vi vil også fortelle våre historier, så det kommer til å forandre seg. Dette får meg forresten til å tenke på Liv Ullmann. Hun var den første kvinnelige instruktør­en jeg arbeidet med, og hun er fortsatt en av de få.

– Har Ullmann vaert en inspirasjo­n?

– Jeg tror det ble sådd et frø. Hennes måte å instruere oss skuespille­re på var så tillitvekk­ende og varm. Det har jeg laert fra henne, og det håper jeg at jeg har tatt med meg. Vi har jo begge erfaring med Ingmar Bergman.

 ??  ??

Newspapers in Norwegian

Newspapers from Norway